RSS
 

Equal Rites. Terry Pratchett

17 Jan

Es jau twitterī sūdzējos- mans personīgais grāmatdīleris iebaroja man Prečetu un pats aizlaidās uz Kubu. Bet Prečets nu reiz ir atkarība un mierā nelikšos, līdz būšu izbūrusies cauri visām 38 Discworld sērijas grāmatām. Nezinu tikai, ko pēc tam iesākšu, tāpēc cenšos it kā nelasīt tikai Prečetu vien un pa vidu pieķert šo to citu klāt, bet kā man iedod Prečetu, tā viss, es ir beigts un gar zemi, kamēr šī nav izlasīta, citas lai pastāv maliņā. Labi vēl, ka šīm grāmatām nav tik svarīgi lasīt tās paredzētajā secībā, katra vairāk vai mazāk ir neatkarīgs stāsts un kopā veido vienotu Discworld tēlu.

Šoreiz ēdienkartē- „Equal Rites”.
Discworld ir tāda interesanta pasaule, kurā viss ir iekārtots precīzi tā, kā nu iedzīvotāji ir to iedomājušies. Tas nozīmē, ka viņu pasaule patiešām ir plakans disks, kuru uz muguras tur milzīgs bruņurupucis, bet tās malām pāri gāžas nebeidzams ūdenskritums un, ja šai malai pārlieksies pāri, varēsi lūkoties zvaigznēs zem Disworld. Tieši tāpat tas nozīmē arī, ka pasaulē ir maģija un kas šinī gadījumā svarīgi- maģija ir klasificējama augstajā un zemajā maģijā. Un, protams, ar augsto maģiju var nodarboties tikai un vienīgi burvji- tātad vīrieši, bet zemākā maģija atvēlēta raganām un tāda ir pasaules kārtība un nevienam ne prātā to nenāktu mainīt līdz kādam liktenīgam pārpratumam.

Burvji zina, kad tiem būs laiks mirt un neilgi pirms nāves savas burvju spējas nodod kādam savam pēctecim, kuram jābūt astotā dēla astotajam dēlam, kas, spriežot pēc burvju daudzuma Unseen University, itin nemaz nav reta parādība. Šī grāmata sākas ar to, ka kādam burvim pienācis laiks papļāpāt ar Nāvi un savu maģiju un zizli (kas ir nūja pieauguša cilvēka augumā) kādam cienīgam pēctecim. Šis burvis ierodas mazā ciematelī tuvu pasaules malai ar lielisku nosaukumu- Bad Ass. Iedzīvotāji par šī nosaukuma izcelsmi aizdomīgi klusē. Ierodās šis burvis pie vīrieša, kurš ir astotais dēls savam tēvam, pašam viņam ir septiņi dēli, sieva gaidībās un nupat, nupat pasaulē nāks astotais. Vīrieši, protams, pieņem, ka šeit nu nekas nevar noiet greizi, tikko kā bērns piedzimis, lepnais tēvs izrauj vecmātei no rokām, aizstiepj mazo, brecošo drēbju vīstokli burvim, burvis fiksi nodod savas burvju spējas bērnam un nomirst. Jautri kļūst brīdī, kad beidzot atklājas, ka bērns ir meitene, nevis puika, un nupat visa pasaules kārtība ir lielās ziepēs, jo teorētiski kādai meitenei ir piešķirtas vīrieša cienīgas burvju spējas.
Nu lūk, tālāk stāstīt grāmatas notikumus jau būtu grēcīgi pret tiem, kas tikai lasīs šo visnotaļ aizraujošo grāmatu, bet varu apgalvot, ka garlaicīgi nebija. Jā, notikumu gaita tāda mazliet iepriekš paredzama bija gan, bet prieku par grāmatu man tas nemaitāja nu itin nemaz.

Principā, vienīgais iemesls, lai es apgalvotu, ka Tev šo grāmatu noteikti nevajag lasīt ir- ja Tu esi pārliecināta feministe bez humora izjūtas. Ja tā, nu tad gan turies no šīs grāmatas pa gabalu.

FacebookTwitterPinterestWhatsAppEvernote
 

Leave a Reply

 

 
  1. Ints Valcis (@asmodeus_lv)

    2nd April 2012 at 8:03 pm

    Prečets tāds it, kad es viņu nejauši uzgāju, tad nevarēju apstāties līdz neizlasīju visas Diskzemes grāmatas. Un vēl tagad laiku pa laikam klausos kādu Diskzemes audiogrāmatu.