RSS
 

The Hundred Thousand Kingdoms. N.K. Jemisin

25 Apr

Turpinu šomēnes lasīt sieviešu sarakstītas grāmatas un tad jau gribējās arī izlasīt kādu fantastikas/fantāzijas gabalu, jo pēdējā laikā vispār cenšos pievērsties šiem žanriem, bet nu reti kaut kā sanāk. Mani gan tādi iedalījumi žanros maz interesē, bet nu laikam pavisam bez tiem iztikt būtu grūti. Šī grāmata par fantastiku nosaucama nebūtu, es drīzāk teiktu- skaists fantāzijas žanra romāns.
Autorei šī bija debijas grāmata (es teiktu, ka ļoti veiksmīgas debijas) un pirmā Inheritance triloģijas grāmata. Diemžēl mans personīgais grāmatudīleris (no analoģijas ar personīgo narkodīleri, nevis grāmatu tirgotāju) šoreiz nav bijis uzdevumu augstumos un es pagaidām esmu tikusi tikai pie pirmās grāmatas no šīs triloģijas, bet noteikti grasos izlasīt arī abas pārējās un visticamāk vēl kaut ko no šīs autores, jo par šo grāmatu es biju nu ja ne nu gluži sajūsmā, tad ļoti apmierināta gan.

Visa darbība risinās pilnībā izdomātā pasaulē, kuras centrs, galvenā metropole un valdnieka pils ir Sky, no kuras nežēlīgā Arameri dzimta pārvalda visu pasauli.
Yeine ir nelielas, nabadzīgas ziemeļu zemes ennu (valdniece), kura pēc mātes nāves tiek izsaukta uz Sky, kur šokēta konstatē, ka ir izraudzīta par vienu no valdnieka mantiniecēm, un nu viņai ir jāsacenšas ar savu māsīcu un brālēnu par nākamās valdnieces godu (vai slogu, kā nu uz to skatās…). Un šī cīņa nebūt nebūs viegla.
Lai padarītu šo ainu krāšņāku, šinī cīņā iesaistīsies arī dievi-Arameri vergi un maģija, bet ar to visu jau lasītājam jāiepazīstas pašam grāmatā.

Šinī romānā man ļoti, ļoti patika vairākas lietas- pirmkārt, tās daļas, kurās iesaistīti dievi un kurās stāstīts par viņu pagātni un cīņām, ļoti atgādināja grieķu un skandināvu mītus. Ne tā, ka būtu paņemti sižeti no konkrētiem mītiem (lai gan es pieļauju arī šādu iespēju), bet vairāk darbības veids un pasaules radīšana, un divas nodaļas grāmatā pat ir sarakstītas stilā, kas atgādina mītus. Par šo es tiešām biju sajūsmā.
Otrkārt, lai arī šī ir triloģijas pirmā daļa, tā ir lasāma kā pabeigts stāsts un lasītājam nav pa galvu, pa kaklu jāķeras pie nākamās grāmatas, lai tikai uzzinātu, ar ko tad beigsies tas viss.
Treškārt, pēc Games of Thrones es esmu mazliet nogurusi no detalizēti izstrādātām pasaulēm un sarežģītiem sižetiem, kas tiek izklāstīti no 20 dažādiem skatupunktiem. Šis ir vienkāršs stāsts no Yeines skatupunkta, tomēr nepiemirstot arī iepazīstināt lasītāju ar pasaules uzbūvi un vēsturi tik, cik tas ir nepieciešams stāsta saprašanai. Vienkārši un skaisti.
Ceturtkārt, skaista valoda. Ne sarežģīta un bezgala liriska, bet skaista.
Kā vienīgo mīnusu es grāmatai ieskaitīju diezgan vienpusējus tēlus- Yeine ir labais tēls un viņai negatīvu īpašību nav, visi viņas pretinieki bez izņēmumiem ir slikti, viņas draugi- gandrīz tikpat ļoti bez izņēmumiem labi. Bet neteiksim, ka tas būtu ļoti traucējis.

Ak jā, un lasās šī grāmata ārprātīgi ātri un viegli (kas, protams, aiziet pie plusiem), tās 400 lapaspuses paskrēja gluži nemanot (protams, ja nelasa 2 grāmatas vienlaicīgi (kā es) un lasīšanai atvēl piedienīgu daudzumu laika, ko man diemžēl pēdējā laikā neļauj darīt), arī nodaļas ir īsas, kas man atkal ļauj turēties pie tipiskās domas „Nu vēl līdz šīs nodaļas beigām un tad gan es eju gulēt!”.

Zinātniskās fantastikas un episko sāgu faniem varbūt varētu arī nepatikt šī grāmata, bet man patika gan un pat ļoti un noteikti radīja vēlmi gan izlasīt abas pārējās triloģijas grāmatas, gan citas autores grāmatas.

FacebookTwitterPinterestWhatsAppEvernote
 

Leave a Reply

 

 
 1. Andris Jokers (@LuckImUrFather)

  25th April 2012 at 7:22 pm

  Man ir lielas aizdomas, ka trešā daļa vēl nemaz nav sarakstīta :(

   
  • spigana

   27th April 2012 at 2:14 pm

   Trešā daļa ir gan sarakstīta un izdota tika jau pagājušā gada oktobrī. :)
   Tagad tulīt jau gaidāma nākamā triloģija- šķiet, ka pirmā grāmata no tās jau ir iznākusi.

    
 2. Andris Jokers (@LuckImUrFather)

  25th April 2012 at 7:22 pm

  Man ir lielas aizdomas, ka trešā daļa vēl nemaz nav sarakstīta :(

   
  • spigana

   27th April 2012 at 2:14 pm

   Trešā daļa ir gan sarakstīta un izdota tika jau pagājušā gada oktobrī. :)
   Tagad tulīt jau gaidāma nākamā triloģija- šķiet, ka pirmā grāmata no tās jau ir iznākusi.