RSS
 

1Q84. 2. daļa. Haruki Murakami

19 Jun

Man paveicās, ka manā īpašumā bija ne tikai Zvaigznes latviski izdotā 1., bet uzreiz arī 2. daļa, jo tikko kā izlasīju 1. daļas pēdējo lapaspusi, tā uzreiz ķēros pie 2. daļas , gluži tā it kā es vienkārši pāršķirtu lapaspusi uz nākamo nodaļu, kas pēc būtības arī ir taisnība. Ne velti ārzemēs bieži vien visas trīs daļas izdod vienā grāmatā.

Otrā daļa, protams, turpina stāstu par Aomami un Tengo, un jo tālāk es lasīju šo grāmatu, jo vairāk man sāka šķist, ka viņi ir vienas personības divas daļas, tik līdzīgi tie ir savās izpausmēs un darbībās un, lai vēl vairāk uzsvērtu šo efektu, Murakami vietām abus varoņus pat aprakstījis gandrīz identiskiem teikumiem.
Un vēl- jo tālāk, jo trakāk. Vislabākais vārds, kas man nāk prātā, šīs grāmatas apzīmēšanai ir- creepy. Notikumi uzņem apgriezienus un ved arvien tuvāk virpuļa centram, un vienlaicīgi kļūst arvien pievilcīgāki un atbaidošāki. Iespējams, tieši tāpēc man šī grāmata tik ļoti patīk.

Otrajā daļā Tengo un Aomame jau apzinās to, ka viņiem jāatrod vienam otru, to, ka visa šī jaunā pasaule ir virpulis, kas riņķo ap viņu pievilkšanās spēku, un tieši tāpat šinī riņķa dejā tiek ievilkts arī lasītājs, es nespēju vien sagaidīt, kad viņi beidzot satiksies, bet otrā daļa beidzās uz lielas jautājuma zīmes, un, lai arī man ir savas teorijas par to, kam tālāk būtu jānotiek, man nav ne jausmas, kura tad nu ir īstā, jo no Murakami jau viskautko var sagaidīt.
Vairāk arī jūtams tas, ka Tengo un Aomame vairs nedzīvo tajā 1984. gada pasaulē, bet „vilciens nemanot ir nomainījis sliedes” un nu viņi ir 1Q84. gadā. Pie viena arī radās apjausma, ka ne velti Murakami šai grāmatai ir izvēlējies tieši Janāčeka Sinfonietu (http://youtu.be/gbncXDimwbQ)- šī skaņdarba noskaņa, ritms, kāpinājumi un kritumi ir perfekti atbilstoši romāna darbībai.

Ja pirmā daļa bija tāds liels grāmatas ievads, tad otrā daļa viennozīmīgi ir iztirzājums, kas beidzas tieši stāsta augstākajā, interesantākajā punktā. Pēc šīs ciesties un gaidīt trešo grāmatu varētu būt īsts pārbaudījums…

Jebkurā gadījumā- šī ir grāmata, ko drošu sirdi iesaku lasīt, man personiski tā ļoti patika un aizrāva.

FacebookTwitterPinterestWhatsAppEvernote
 

Tags:

Leave a Reply