RSS
 

Endera spēle. Orsons Skots Kārds

11 Oct

Parasti uz grāmatām, kas klasificētas kā jauniešu literatūra es skatos ar dziļām aizdomām un jau krietns laiks pagājis, kopš pēdējo reizi lasīju ko tādu. Jauniešu literatūrai parasti piemīt kāda no trim problēmām, vai vēl ļaunāk- divas vai visas trīs uzreiz: a) nebaudāma, pārvienkāršota valoda; b) tieksme moralizēt; c) autora vēlme ar jauniešiem parunāties tā pa čomisko, kā jaunietis ar jauniešiem (kā labi zināms, jebkurš šāds mēģinājums neizbēgami ir nolemts kaunpilnai sagrāvei). Bet, man par lielu atvieglojumu, Endera spēlei nepiemīt neviens no trim augstākminētajiem trūkumiem. Piekam, ir vēl kāda pozitīva ziņa- izdevniecība White book pirms kāda laiciņa ir šo grāmatu izdevusi latviski. Tagad atliek vien cerēt, ka latviski tiks izdotas arī pārējās Endera sāgas daļas, jo mani māc neapvaldāms kārdinājums izlasīt arī tās.

Enders ir ģēnijs, brīnumbērns un Zemes pēdējā iespēja glābties no insektoīdu 3. invāzijas, kas neizbēgami izbeigs cilvēku pastāvēšanu. Enderam ir 6 gadi un viņš tiek uzņemts Kaujas skolā, kur neiedomājamos tempos tiek apmācīts un dzīts pa karjeras kāpnēm, jo Enders ir cilvēku pēdējā cerība. Tomēr pats Enders nebūt nav tik pārliecināts par visu šo plānu pareizību un viņu nežēlīgi plosa iekšējās pretrunas starp to, kāds viņš vēlas būt un to, kādu viņu vēlas padarīt militāristi.

Šī ir grāmata, kas mani aizrāva tā, ka vienīgais brīdis, kad noliku to malā, bija 3 stundas, ko naktī veltīju gulēšanai. Un tad no rīta sapratu, ka pēc nakts lasīšanas esmu aizgulējusies, ne uz kādām lekcijām vairs doties nav vērts un tā arī neizkāpu no gultas līdz brīdim, kad grāmatu biju izlasījusi līdz galam. Tieši tāda tā arī ir- ar spraigu darbību, ātru ritējumu, tāda, ko izraut cauri vienā elpas vilcienā. Bet Endera spēle nav tikai aizraujoša piedzīvojumu grāmata. Ir jūtams, ka autors smalki orientējas cilvēku psiholoģijā un visi tēli ir izstrādāti perfekti. Lai arī citiem varoņiem bez Endera netiek veltīta liela uzmanība, lasīšanas gaitā lasītājs tiek iepazīstināts ar viņiem visiem un nerodas sajūta, ka kāds būtu pamests novārtā. Piekam, neaizmirsīsim, ka visi grāmatas varoņi ir tikai bērni, reti kurš tur ir vecāks par 12 gadiem, un viņi visi arī attiecīgi uzvedas- kā bērni, kuriem atņemta bērnība, uzkrauta milzīga atbildība, bērni, kuri ir burtiski iemesti pieaugušo dzīvē un attiecīgi no viņiem tiek arī gaidīta pieaugušo uzvedība. Autoram šo “bērni kā pieaugušie” ir izdevies perfekti nobalansēt un radīt neatvairāmi ticamu iespaidu. Enders ir varonis, kas izraisa neviltotu līdzjūtību un īpaši mani sajūsmina tas, ka grāmatā Enders nav attēlots kā simtprocentīgi labiņais, kuru visi tie sliktie apbižo. Visi ir cilvēcīgi, ar savām vājībām, daži stiprāki, daži gļēvāki.
Bez visa tā, grāmatā ir arī ekselenti rādītas situācijas, kas liek domāt par tādām vērtībām kā gods, morāle un cieņa, un beigās vēl padomāt arī par principu “uzbrūc, pirms ienaidnieks ir uzbrucis Tev”. Un tas viss bez garlaicīgu lekciju lasīšanas par to, cik cilvēki mūsdienās ir pagrimuši.

Ir grūti par šo grāmatu teikt vēl kaut ko vairāk tā, lai neizspoilotu citiem sižetu vai pārāk nesaslavētu, tādējādi citiem radot vilšanās sajūtu brīdī, kad paši ķersies pie grāmatas lasīšanas. Man atliek vien teikt, ka šī ir grāmata, kuru ir vērts lasīt, kad pārņem vēlme aizmirsties no ikdienas rutīnas un pilnībā iegrimt grāmatas radītajā pasaulē. Piekam, šī ir grāmata, kas domāta ne tikai bērniem vai jauniešiem. Endera spēle ir vienkārši, bet spēcīgi sarakstīta grāmata ar daudzslāņainu un dziļu domu tajā.

Vērtējums
9/10

FacebookTwitterPinterestWhatsAppEvernote
 

Tags: ,

Leave a Reply

 

 
 1. Lasītāja

  11th October 2012 at 12:51 pm

  Kur Tu ņēmi, ka ir vēl trīs grāmatas? Kā laipni paskaidro vikipēdija: ” It currently consists of eleven novels, twelve short stories, and 47 comic issues.” Otro grāmatu es varbūt kādreiz izlasīšu, runā, ka tā esot labāka par pirmo, pārējās — visticamāk, ka ne.

   
  • spigana

   11th October 2012 at 1:37 pm

   Mja, tas par tām 3 grāmatām izrādās ir mana neuzmanības kļūda.

    
  • Dainis

   27th March 2014 at 12:47 pm

   Pa lielam, tā ir triloģija, plus čupiņa grāmatu, kura darbība notiek tajā pašā ”pasaulē”. Triločijas hronoloģiskā otrā daļa tika sarakstīta 23.gadus vēlāk, bet trešā – gadu vēlāk nekā pirmā un to raksturs / darbības vieta ir stipri atšķirīgas no pirmās:

   http://www.scifan.com/series/series.asp?SR_seriesid=1219

    
 2. Kristaps

  18th December 2017 at 2:32 pm

  Vai grāmtā ir tāds pats sižets kā filmā

   
  • Spigana

   26th December 2017 at 8:26 pm

   Man šķiet, ka filmu nemaz neesmu redzejusi, bet gan jau daudz maz kā vienmēr – idejiski it kā ir tas pats, bet reāli filma un grāmata ir divi dažādi mediji, kas nespēj attēlot vienu un to pašu.