RSS
 

Grāmatu cilvēki

10 Apr

Pirms neilga laika šeit izmisīgi meklēju grāmatmīļus, kuri būtu gatavi pie manis bildēties. Atzīstos, ka tik milzīgu atsaucību gaidījusi pat sapņos nebiju un biju patīkami pārsteigta par to, cik daudzi grāmatu cilvēki gribētu sevi redzēt manās bildēs.
Un beidzot šīs fotogrāfijas ir nonākušas arī līdz manam blogam, publiskai apskatei un nelielai atskaitei par projekta 1. daļu.
Kāpēc 1. daļu? A tāpēc, ka esmu nolēmusi projektu turpināt, kas nozīmē to, ka tomēr varēšu sabildēt visus tos, kuriem man nācās atteikt. Un vispār sabildēt vēl daudz, daudz lasītmīļus, jo izrādās, ka mūsu ir diezgan daudz. Kāpēc izlēmu turpināt? Pirmām kārtām jau tāpēc, ka man patika, es iepazinos ar foršiem grāmatu cilvēkiem un labi pavadīju laiku, bildējot šim projektam. Otrs iemesls gan mazliet piezemētāks- izrādās, ka arī uz eksāmenu man ir jāiesniedz fotosērija, tad nu esmu nolēmusi iesniegt paplašinātu šo pašu grāmatu cilvēku fotosēriju.
Šoreiz noteikumi, lai pieteiktos mana grāmatu cilvēku projektam ir vienkārši- Tu esi cilvēks, kam patīk lasīt un Tu lasi interesantās vietās. Un, protams, Tu esi ar mieru bildēties pie manis un Tev nav iebildumu, ka šīs fotogrāfijas tiks publicētas. (Un, ja būsi gatavs izģērbties, Spīgana būs vienkārši sajūsmā) Jā, un šim projektam ir noņemti 2 muļķīgie ierobežojumi- noteikums, ka piedalīties drīkst tikai svešie, kā arī laika ierobežojums (man ir vēlme šo projektu izstiept ļoti, ļoti garu). Kaut kad vēlāk šim projektam izveidošu arī speciālu galeriju savā mājaslapā.
Visiem tiem, kuriem atteicu, centīšos uzrakstīt e-pastus un uzaicināt bildēties, tomēr, ja nu Tu šādu e-pastu nesaņem, nekautrējies man uzrakstīt vēlreiz, jo Spīgana ir izklaidīga, bet viņas e-pasta kastītē valda haoss, tur viegli kāds pieteikums var nozust.

Gaidu pieteikumus uz spigana@spigana.com un beidzot atrādu pirmās bildes.


Elvīra (24), par savu nodarbošanos saka: “Sapņotājs un pašvaldības darbonis nekustamo īpašumu jomā.”, uz jautājumu, kāpēc vispār lasa, atbild, citējot Murakami: “If you can’t understand it without an explanation, you can’t understand it with an explanation”.


Ieva (25), neatkarīgā žurnāliste. Pašlaik lasa Remarka “Ēnas paradīzē”, grāmatas lasa tāpēc, ka jau kopš bērnības tās šķitušas maģiskas.


Indra (26), politiskā teorētiķe. Umberto Eko “Fuko svārsts”. Grāmatas lasa tāpēc, ka nekas cits tik ļoti nespēj ievilkt sevī, savā maģijā.


Renāte (18), skolniece. “Fifty Shades of Grey”. Grāmatas lasa, lai atslēgtos no ikdienas, bagātinātu valodu un kustinātu pelēkās šūniņas.


Madara (17), skolniece. Nesaprot, kā var nelasīt, grāmatu lasīšana ir tūkstoš dzīvju izdzīvošana. Saka, ka atbildēt uz jautājumu “Kāpēc Tu lasi?” ir tikpat neiespējami kā atbildēt uz jautājumu “Kāpēc Tu dzīvo?”


Billijs (24), fotogrāfs. Lasa Stīvena Kinga “11/22/63″. Billijs sevi par grāmatu tārpu nesauc, tomēr ikdienā sanāk daudz laika pavadīt ceļā, tāpēc, lai nebūtu garlaicīgi, savā iPad lasa grāmatas.


Madara (21), “bez 5 minūtēm univeristātes absolvente” un bibliotekāre. Lasa Ievas Brices grāmatu “Krista”. Lasīšana Madarai ir ne tikai brīvā laika pavadīšanas veids un sevis pilnveidošana, bet arī cita realitāte, kurā var pabūt divatā tikai un vienīgi ar grāmatu un sevi.


Lauma (21), studē un māca angļu valodu pirmsskolas vecuma bērniem. George R.R. Martin “A Clash of Kings”. Grāmatas Laumai ir tuvākais iespējamais mēģinājums saprast, kas notiek citu cilvēku pasaulēs. Grāmatas dod iespēju ļaut sev noticēt tam, kam gribas noticēt, un izdarīt to sociāli pieņemamā veidā – bez sajukšanas prātā.


Gints (25), redaktors, programmētājs, fotogrāfijā lasa savus dzejoļus. Vispār grāmatas lasa tāpēc, ka savādāk būtu neiedomājami garlaicīgi.

FacebookTwitterPinterestWhatsAppEvernote
 
 1. Aiga

  10th April 2013 at 2:54 pm

  Ak mazā pasaule, 1 bildē arī mana paziņa :)

   
  • spigana

   10th April 2013 at 3:33 pm

   Nu tad jau vēl tik pašai jānāk bildēties. :)

    
 2. Iedvesmota

  10th April 2013 at 3:58 pm

  Fantastisks projekts! Skaisti cilvēki! Noteikti arī pieteikšos un gaidīšu savu rindas kārtu. (:

   
 3. Lasītāja

  10th April 2013 at 4:10 pm

  Vai dieniņ, cik visi jauni! (Un viena attēla paraksts man šķiet esam pretrunā ar redzamo grāmatu, bet tas nu tā.)

   
  • spigana

   10th April 2013 at 4:36 pm

   Jā, par to, ka jauni, es ar pārdzīvoju, bet tā nu reiz ir interneta specifika un laiks projekta dalībnieku meklēšanai bija ļoti ierobežots.
   Projekta turpinājumā gan esmu apņēmusies labot šo aspektu.

   Un pretrunā laikam varētu litkies “Fuko svārsts”? Ja tā, tad izskaidrojums vienkāršs- meitene Fuko svārstu tur mājās, jo apkārt nēsāt pārāk smagi, bet paralēli lasa no Kindles, lai ir, ko paņemt līdzi. A bet, ko viņa lasa uz Kindles, es nebiju piefiksējusi.

    
   • Dainis Gžibovskis

    10th April 2013 at 4:44 pm

    Varbūt kļūdos, bet man jau šķiet, ka Lasītāja domāja, ka “bagātinātu valodu un kustinātu pelēkās šūniņas” neiet kopā ar “50 Greja nokrāsām”.

     
    • spigana

     10th April 2013 at 4:45 pm

     😀
     Es šinī jautājumā atturēšos no komentāriem.
     (un vispār- literārais snobisms ir fui, fui! :D)

      
 4. Dainis Gžibovskis

  10th April 2013 at 4:25 pm

  Gribējās, lai bildēs ir arī kāds vecāks cilvēks – ar skaistu, grumbām izvagotu seju, baltiem matiem un desmitiem reižu pārlasītu grāmatu rokās. Man tāda veida fotogrāfijas šķiet neiedomājami skaistas.
  Šīs bildes, protams, arī skaistas, bet, ieraugot tikai 18 gadus vecās Renātes bildi, radās sajūta, ka pēc pāris gadiem vai pat mazāk viņa nožēlos, ka bildējusies kaila. Vismaz man šķiet, ka tik agrā vecumā bildējoties kailam, pastāv liela iespējamība, ka vēlāk šāds lēmums tiks nožēlots.

   
  • spigana

   10th April 2013 at 4:33 pm

   Vecos cilvēkus man arī gribējās, bet viņus nevar atrast internetā, bet man bija dota tikai nedēļa laika, vienkārši fiziski nepaspēju atrast arī vecākus cilvēkus.

   Un par to kailumu- nu ai, ai, Daini, Tavā vecumā šitādus aizspriedumus…. Es par šo varētu veselu lekciju nolasīt, bet vispār es uzskatu, ka kailuma nozīme kā tāda ir pārvērtēta un kails cilvēks no apģērbta nemaz tik daudz neatšķiras. Cilvēki vienkārši kā traki metas virsū kailfoto, bet patiesībā taču tur nekā tāda nav.
   Cilvēki taču tik bieži lasa vannā, bet vai man būtu vajadzējis bildēt viņu vannā apģērbtu vai nebildēt vannā vispār? Šādi izteicieni pārāk velk uz to, ka nerunāsim par to, nerādīsim šito, un mums būs, maza, skaista nocenzēta sabiedrība. Bet man tomēr labāk patīk atklātība, nevis vēlme mākslīgi noklusēt kaut ko. Varbūt no manas mājaslapas vispār būtu jāizņem aktu sadaļa, kurā lielākā daļa redzamo meiteņu ir 18 gadus vecas?
   Un par vecumu- nu bet vai Tu domā, ka sievietēm šausmīgi gribas bildēties kailām 40 gadu vecumā? Reti kura sieviete uzdrīkstas to darīt (un žēl, ka tā).
   Vai nožēlos? Daži nožēlos, daži ne. Es saku, ka dzīvē vispār neko nav vērts nožēlot.
   Un bildēties kailam nav absolūti nekas slikts, nosodāms vai nepiedienīgs, lai to vajadzētu nožēlot vai kaunēties par to.

    
   • Dainis Gžibovskis

    10th April 2013 at 4:51 pm

    Tie ir tikai mani uzskati, bet man patīk, ja sievietes kailums ir noslēpums, jo sieviete, kuras kailfoto var apskatīt visi, kam ir interese, manās acīs vairs nav īpaši saistoša.
    Šie aizspriedumi vairāk ir mana problēma, ne meiteņu, kuras bildējas kailas.
    Piekrītu, ka par kailfoto jākaunas nav, bet pirms fotografēšanās vajadzētu rūpīgi izvērtēt visus “Par” un “Pret”, jo zinu, ka ir cilvēki, kuriem kailfoto pamatīgi iedragājuši dzīvi.

     
   • Lasītāja

    10th April 2013 at 5:22 pm

    Man, piemēram, fotografēties vispār nepatīk, bet es mazliet nožēloju, ka atteicos no kailfoto, kad biju kādu drusciņu jaunāka un vieglāka. Smukas bildes toreiz būtu sanākušas…

     
 5. anna

  10th April 2013 at 5:21 pm

  “cilvēki tiešām lasa alā?” sākumā es tiešām uzdevu šādu jautājumu, bet tad atskārtu, ka pati to esmu darījusi.

   
  • spigana

   11th April 2013 at 5:08 pm

   Ir cilvēki, kas vienkārši lasa vienmēr un visur. :)
   Starp citu, par spīti valdošajam stereotipam (nu tur, bāros tak skaļi un tumšs, tur tak nevar lasīt), man pašai arī ļoti patīk lasīt bāros.

    
 6. doronike

  10th April 2013 at 6:55 pm

  Es biju domājusi par kailuma tēmu paklusēt, bet Dainis sāka… Man patīk visas fotogrāfijas, izņemot kailo, jo man tā šķiet nepārdomāta – katra sieviete sevi pliku grib redzēt skaistu un tu būtu darījusi gudri, ja iesēdinātu meiteni putās – tas būtu labs kompromiss.
  Kas attiecas uz fotogrāfēšanos plikai – tas ir jādara gudri un delikāti, diemžēl 18 gados pret to attiecas vieglprātīgi un saliek savas bildes internetā un bezmaz vēl īsto vārdu paraksta apakšā, lai pēc pāris gadiem nākamais darba devējs un potenciālā vīra radi varētu iepazīt zelteni pilnībā. Daudzreiz esmu dzirdējusi argumentu – būs mazbērniem, ko parādīt. Es teikšu, ka savas vecmāmiņas kailfoto mani nekad nav interesējis, viņai bija daudz citu brīnišķigu īpašību (un 40-gadīgās nefotogrāfējas publikai ne jau tādēļ, ka nav smukas, bet gan tādēļ, ka šajā vecumā daudzām ir gana nopietna karjera un stabila ģimene. Kurai gribas, lai viņas bildi ierauga priekšnieks vai bērns- pusaudzis?)
  Kopumā šis projekts ir ļoti simpātisks,un es tev novēlu atrast vēl daudz interesantu modeļu un nootogrāfēt tos lasot visneiedomākajās vietās!