RSS
 

In Arabian Nights. Tahir Shah

14 Jun

Tas nebija īpaši liels pārsteigums, ka pirmais ceļojuma suvenīrs, ko nopirku Marokā, bija grāmata. Droši vien nav arī īpaši pārsteidzoši, ka no visiem suvenīriem šis ātri kļuva par vismīļāko.
Pirmajā vakarā maldījāmies pa Fezas sīkajām ieliņām, kas pilnībā noklātas ar neskaitāmiem veikaliņu tūkstošiem un netīšām uzdūrāmies grāmatu veikalam, kurā tirgoja ne tikai franču, bet arī angļu grāmatas. Un tieši pie veikala ieejas, pašā malā bija nolikta grāmata, kas mani pievilka uzreiz un vēl neizlasot grāmatas anotāciju man bija skaidrs, ka šo man vajag. Ļoti vajag. Jau pats nosaukums- “In Arabian Nights. In search of Morocco through it`s stories and storytellers” man pateica visu, ko man par grāmatu vajadzēja zināt- ka šis būs maģisks ceļojums senos stāstos un Marokā.

Un tad izrādījās, ka viss kļūst vēl labāk- šī grāmata ir autobiogrāfisks stāsts. Tahir Shah ir afgānis, kurš dzimis Anglijā un savu “dzimteni” nekad dzīvē nav redzējis, tomēr viņa tēvs, kurš pats bijis izcils stāstnieks, savu ģimeni bieži vedis uz Maroku, jo viņaprāt tas ir bijis vienīgais veids, kā savus bērnus iepazīstināt ar savu dzimto kultūru vai vismaz kaut ko līdzīgu tai.
Un tagad Tahir Shah jau pašam ir ģimene un viņš mantojumā ir saņēmis tēva amatu un dzīves lielāko mīlestību- stāstu stāstīšanu. Caur stāstiem un atmiņām autors dodas maģiskā ceļojumā par Maroku, meklējot to stāstu, kas mājo viņa sirdī.

Šī grāmata ir perfekts pierādījums tam, ka dzīve mēdz būt interesantāka, aizraujošāka un neprognozējamāka kā grāmatas, šis nav nekāds garlaicīgais autobiogrāfiskais romāns, bet gan dzīvs, brīnišķīgs stāsts par cilvēkiem, eksotiskām kultūrām un bezgalīgu aizrautību. Šis stāsts ir ne tik daudz grāmata, bet gan maģiskais paklājs, kas lasītāju aizved neticamos un brīnišķīgos piedzīvojumos. Pie kam, šī grāmata brīnišķīgi attēlo pašu Maroku ar tās māņticību, neticamajām paražām, smaržām un garšām.
Šinī grāmatā ir viss, kas nepieciešams lieliskai grāmatai- krāšņa valoda, interesants sižets, humora izjūta, aizrautība un maģija.
Grāmatai pa vidu ievijušies arī paši stāsti, kas tiek stāstīti piemērotās situācijās, brīžos, kad šiem stāstiem ir pievienotā vērtība- morāle vai pamācība, kas parāda priekšā kā rīkoties dotajā dzīves situācijā. Ir arī diezgan daudz pastāstīts par Tūkstots un vienas nakts pasakām, uzzināju gana daudz jauna un tā kā jau sen plānoju tās iegādāties, tagad zināšu, kas tieši jāmeklē.

Lasot šo grāmatu, es aizdomājos arī par kādu milzīgu mūsdienu izglītības trūkumu- bērniem neviens nemāca klausīties, mīlēt un stāstīt stāstus. Man šķiet, ka bērniem ar to tiek daudz kas nolaupīts, jo stāsti sevī slēpj daudz vērtības un tie nav paredzēti tikai un vienīgi izklaidei vaļas brīžos.

Par grāmatu man laikam jāsaka- tā bija īstā grāmata īstajā brīdī. Protams, man tā joprojām būtu patikusi arī, ja es to lasītu citā laikā, bet tai nenoliedzami palīdzēja fakts, ka lasīju to Marokā, nevis kur citur. Žēl tikai, ka ir tik grūti kaut ko jēdzīgu uzrakstīt par tām grāmatām, kas tik ļoti patīk, varu tikai atkal un atkal atkārtot, cik brīnišķīga bija šī grāmata. Silti iesaku visiem, kurus saista stāsti par eksotiskām vietām, senās arābu pasakas un aizraujoši dzīvesstāsti.

Citāti no grāmatas:

“You have never seen your lungs, but I am sure you will agree that they are in there.”

“Marrakech moves to an ancient rhytm. The decoration comes and goes, as do the waves, but the soul stays firm.”

Vērtējums
9/10

FacebookTwitterPinterestWhatsAppEvernote
 
Comments Off on In Arabian Nights. Tahir Shah

Posted in Grāmatas

 

Comments are closed.