RSS
 

Zīme. Raksts. Nozīme. Inese Krūmiņa

28 Jan

Par Zvaigznes izdoto grāmatu “Zīme. Raksts. Nozīme” man interese radās adīšanas dēļ- latviešu zīmes ir ārkārtīgi glītas un es tās labprāt izmantoju gan cimdu, gan zeķu, gan jaku adīšanā, bet internetā latviešu raksti ir atrodami samērā maz un meklēšana arī aizņem laiku, tāpēc nolēmu, ka būtu jauki, ja man mājās būtu grāmata, kurā laiku pa laikam ielūrēt un pasmelties iedvesmu. Bonusā vēl grāmatas anotācija solīja arī zīmju skaidrojumus/tulkojumus, kas šķita visnotaļ interesanti, jo tam esmu pievērsusies pavisam minimāli.

Priekšvārds vēsta, ka Inese Krūmiņa šinī grāmatā ir apvienojusi savu skaisto aizraušanos ar jostu aušanu un augstāko izglītību matemātikā, mēģinot atšifrēt latvju rakstus un to vēstījumus. Grāmata ir bagātīgi ilustrēta ar Ineses Krūmiņas austajām jostām un dažādiem rakstu paraugiem, iekļautas arī tautasdziesmas un pāris pasakas, kurās parādās pētāmā zīme.

Cilvēkiem vienmēr ir bijis raksturīgi praktiski izmantojamās lietas padarīt arī estētiski baudāmas un senlatviešu tradīcijas tam ir ārkārtīgi skaists un spilgts piemērs, itin nekas nav vienkāršs un parasts, viss izrakstīts ar zīmēm un ornamentiem, kas atbilstoši konkrētajam gadījumam. Starp citu, dažkārt šī priekšmetu rotāšana iegūst arī praktisku nozīmi- piemēram, krāsaino rakstu cimdi ir siltāki, nekā vienkrāsainie, jo dzijas pārstaipi cimdiem rada oderi- sanāk divkārtīgi vai dažkārt pat trīskārtīgi cimdi, kuros rokas nekad nenosals.
Ja ar rakstiem un zīmēm šai grāmatā viss bija kārtībā- man tur pietiks iedvesmas vismaz trim jakām- tad rakstu nozīme gan ir palikusi kaut kur tālu otrajā plānā. Pirmkārt, grāmatā ir iekļauti tikai vienkāršākie ģeometriskie raksti un diezgan maz parādās to atvasinājumi (tas gan skaidrojams ar aušanas specifiku), otrkārt, to solīto matemātisko pieeju es grāmatā neatradu- lai atpazītu trijstūri vai kvadrātu nudien nav nepieciešama augstākā izglītība matemātikā, treškārt, arī paši zīmju skaidrojumi šķita tādi samērā virspusēji un, atklāti sakot, par zīmēm neko jaunu šeit neuzzināju. Protams, interesanti palasīt tautasdziesmas un to interpretācijas, bet es kaut kā biju gaidījusi dziļāku un plašāk izklāstītu pētījumu par zīmju lietojumu un to nozīmēm. Skaidrs, ka ne visas nozīmes mūsdienās ir iespējams atjaunot un rakstu pētīšana nav nekāda vienkāršā lieta, bet tomēr ar ieskatu tautasdziesmās un pāris ieražās man īsti nepietika. Es būtu priecājusies par biezāku grāmatu un vairāk informācijas.
Savukārt raksta veidošanas daļa gan man šķita interesanta, jo tas bija jautājums, kuru pētījusi nebiju, un skaidrojums par to, kā rodas zīmes un raksts bija aizraujošs. Man īpaši patika arī grāmatā ievietotais rakstraudzis, ar kura palīdzību no viena pamata var izveidot vairākus rakstus, arī šie pamati grāmatā doti vairāki. Šo es diezgan ilgi pētīju un sajūsminājos, te nudien ir plašas iespējas, kur izvērsties. Vienu piemēru arī nobildēju (ar telefonu bildējot gan kvalitāte ir kāda nu ir) un saliku kopā- pirmais attēls ir pamats, bet abi pārējie- raksti, kas radušies uzliekot rakstraudzi un pēc tam to nedaudz pabīdot. Grāmatā šie raksti ir skaistā, sarkanā krāsā, bet, lai vieglāk būtu uztvert, šeit ieliku melnbaltu versiju.

Rakstraudzis

Galā mans secinājums ir tāds, ka solītie raksti un zīmes grāmatā bija papilnam, bet nozīmes daļa gan tāda pašvaka iznākusi. Tomēr par spīti paplānajiem skaidrojumiem, es priecājos, ka manā kolekcijā nu ir arī šī grāmata, jo nu būs jauks materiāls, kur lūkoties pēc iedvesmas adījumu rakstiem.

Vērtējums:
6/10

P.S.- ar šo grāmatu no grāmatu bingo izsvītroju lauciņu “A book by female author”.

FacebookTwitterPinterestWhatsAppEvernote
 

Leave a Reply

 

 
 1. pasaulenograamataam

  28th January 2014 at 6:03 pm

  Pagāšogad kompozīcijā mēs pētījām latviešu rakstu zīmes. Uzdevums bija sameklēt informāciju par vairākām zīmēm plus sava interpretācija. Kopumā ļoti interesanti, katram kaut kas cits un beigās sanāca pat labāk nekā grāmatās.

   
 2. doronike

  28th January 2014 at 7:44 pm

  Par zīmēm un simboliem ir tāda liela formāta grāmata Valdis Celms “Latvju raksts un zīmes : baltu pasaules modelis : uzbūve, tēli, simbolika”. Īsāk – Daina Kraukle “Latviešu ornaments”.
  Praktiskām nodarbēm (ja tev vēl nav īpašumā) iesaku Mirdzas Slavas “Latviešu rakstainie cimdi” (1992) ar krāsainām shēmām. Un pagājušos Ziemassvētkos ieguvu Marutas Grasmanes “Latvieša cimdi”, kura ir skaista grāmata, tikai iesējums nedaudz traucē lietot praktiski.
  Es gan pati rakstainos cimdu nevalkāju un arī uzadījusi esmu tikai pāris, tomēr kādreiz dikti sagribas vismaz kādu saulīti zeķē ieadīt :)

   
  • spigana

   28th January 2014 at 9:46 pm

   Jā, cimdu grāmatu visu laiku grasos iegādāties, par pārējām gan nebiju interesējusies.

    
 3. L.T.L.

  1st February 2014 at 9:58 am

  Ir tāda ļoti jauka programmiņa, sauc par Easy Bead Patterns (http://easybeadpatterns.com/index.php) – kas oriģināli gan domāta pērlītēm, bet labi noder arī rakstu rēķināšanai, ja slinkums ar rūtiņu papīru ņemties.