RSS
 

Rendezvous with Rama. Arthur C. Clarke

18 Mar

Lai arī pēdējo divu gadu laikā esmu nopietnāk pievērsusies fantāzijas un fantastikas lasīšanai, tādu īsti zinātnisko fantastiku tomēr lasīt sanāk samērā reti, tāpēc jo lielāks ir prieks, kad gadās izlasīt kādu zinātniskās fantastikas grāmatu, kas patiesi aizrauj un sajūsmina.

2130. gads, cilvēki jau sen kā vairs neapdzīvo tikai Zemi, bet ir kolonizējuši arī vairākas citas planētas. Nopietna uzmanība tiek pievērsta meteorītiem, tie tiek uzmanīti, lai atkal kaut ko neiznīcinātu, un tieši šādā veidā tiek atklāta Rama. Sākumā šķiet, ka tas ir parasts meteorīts, nekā ievērības cienīga, bet ātri atklājas, ka tā vis nav- Rama patiesībā ir iespaidīgs kosmosa kuģis, ko būvējusi mums nezināma civilizācija. Uz Ramu tiek nosūtīta izpētes komanda, bet diemžēl viņu laiks ir ierobežots, jo jau pavisam drīz Rama pārāk pietuvosies saulei.

Šī ir otrā Klārka grāmata, ko lasu un jāsāk secināt, ka man ārkārtīgi patīk viņa stils- vispirms lasītājs tiek iepazīstināts ar jauno pasauli un tās uzbūvi, tiek iezīmētas centrālā notikuma vadlīnijas un tikai tad stāstā sāk darboties reāli varoņi. Jūtos pat mēreni pārsteigta par to, cik ļoti man patīk šāda stāstu uzbūve, jo parasti man grāmatās galvenais ir varoņi, bet Klārka grāmatās varoņi spēlē tikai otršķirīgu lomu, galvenais ir pasaule un romāna centrālais notikums.
Un pasauļu būvēšana Klārkam patiešām padodas, man grāmatas beigās bija žēl šķirties no Ramas, gribējās tur padzīvoties vēl, uzzināt ko vairāk par to svešo civilizāciju un viņu mērķiem, gaidīju arī atbildi uz jautājumu, vai kosmosa kuģa civilizācija patiešām ir izmirusi vai tomēr tikai nogaida brīdi, kad atkal turpināt savas dzīves. Uz šiem un tamlīdzīgiem jautājumiem lasītājs gan atbildi tā arī nesaņem, jo līdz ar izpētes komandu Ramu nākas pamest un cilvēce tā arī nesaņem atbildes par reālajiem kosmosa kuģa mērķiem un uzbūves principiem. Žēl, protams, bet stāstā tas iederas perfekti un piešķir papildus ticamību visam šim pasākumam.
Grāmatai cauri vijas sajūsma par jauno pasauli, vēlme to izpētīt līdz pēdējam sīkumam un lasītājs tiek aizrauts līdzi šinī vienreizējā pētījumā, kas nespēj atstāt vienaldzīgu. Īsta medusmaize kādam, kas ar sajūsmu izpēta jaunas pasaules.
Un lai arī Klārks ir uzbūvējis tehniski ļoti pārdomātu pasauli, kas atbilst visiem fizikas likumiem un kurai par mani gudrāki cilvēki īsti neatrod kur piekasīties, stāsts nav pārlieku pieblīvēts ar tehniskām un zinātniskām detaļām, kas varētu nogurdināt lasītāju, kura zināšanas šajos jautājumos ir ierobežotas (kā man). Stāsts raiti rit uz priekšu un nenomoka ar bezgalīgiem tehniskiem aprakstiem.

Rendezvouz with Rama ir brīnišķīga ar jauku humoru piesātināta grāmata, kas aizrauj un rada vēlmi uz Ramu doties pašam, nevis tikai lasīt par to.

Citāti no grāmatas:

“He had a suspicion of plausible answers; they were so often wrong.”

“In these latter days, knighthood was an honor few Englishmen escaped.”

“Yes, it made sense, and was so absurdly simple that it would take a genius to think of it. And, perhaps, someone who did not expect to do it himself.”

Vērtējums:
10/10

P.S.- ar šo grāmatu no grāmatu bingo izsvītroju lauciņu “A book your friend loves”.

FacebookTwitterPinterestWhatsAppEvernote
 

Leave a Reply