RSS
 

Princeses bērnība. Helēna Dāle

15 Apr

Atklāti sakot, grāmatu ar šādu nosaukumu un vāku es pati nebūtu ņēmusies lasīt, bet tā kā Atēnas Andris mani pārliecināja, ka man patikšot, ņēmu un izlasīju ar. Nez kāpēc biju iedomājusies, ka šī ir skandināvu autores grāmata, bet šo maldīgo domu laboju jau pirmajās grāmatas lapaspusēs- nekā, grāmata ir latviešu autores radīta, kas iepriecina, jo grāmata bija laba un dzīvespriecīga.

Lila nav nekāda parastā meitene, tas nu ir skaidrs. Pirmkārt, viņa nevar izlemt, kāds vārds viņai labāk piederētos. Vai dzīve būtu citāda, ja viņa būtu Ingeborga vai Lilita? Kas gan to lai zina, bet ir skaidrs, ka vārdos mājo spēks. Lai nu kurš, bet Laurijas princese Pona Kaīkaī gan jau nu to zina.
Lilai ir arī neparasti mūsdienīga mamma- īsta dāma, kas tomēr Lilai ļauj pilnīgi brīvu vaļu, jo talantu iegrožot nevajag. Un Lila jau arī neiegrožo, viņa ir īsts pašpuika un pret pieaugušo muļķīgajiem likumiem īpašu cieņu neizjūt. Kā saka pati Lila: “Man nepatīk iet skolā, patīk līķi un paklausība neiederas manā ikdienā.”
Grāmatu papildina pašas Helēnas Dāles bērnības un jaunības fotoportreti, kas vēl vairāk paspilgtina Lilas duālo dabu- ārēji taču šķiet tāda kārtīga, paklausīga (un garlaicīga) meitene, bet iekšā mutuļo dzīve un vēlme atklāt visu pasauli.

Romāns sarakstīts mazliet neierastā formā- miniatūrās. Katru notikumu, katru domu attēlo neliels stāstiņš un tie kopā veido lielāku kopainu par Lilas dzīvi, kas rit skarbajā pēckara laikā, kad šim aktīvajam bērnam nākas iemācīties pirmo Padomju bausli: “Klusēt!”. Lasot grāmatu, šķiet, ka tā ir autobiogrāfija, bet pilnībā pārliecināta es par to gan neesmu, jo par pašu Helēnu Dāli nekur informāciju neatrodu.
Tomēr stāstījums ir tik ekspresīvs un dzīvs, ka pārāk lielas šaubas mani nemaz nemāc. Un galu galā- nav jau arī nekādas nozīmes tam, vai tā ir autobiogrāfija vai nav. Stāstījums rit kā domu plūdums- tas apraujas un pārlec pāri teikumiem, un izsaukuma zīme noteikti ir autores mīļākā pieturzīme. Lila lasītājam kļūst pavisam tuva un pazīstama, viņas domas simpātiskas un domu gājiens aizraujošs, savukārt viņas pirmā lielā iemīlēšanās patiesi aizkustina. Lilai piemīt apbrīnojams iekšējais spēks un apņēmība panākt savu un aiz pašpuiciskās izturēšanās slēpjas ārkārtīgi inteliģenta un jūtīga būtne. Arī savu nabadzību Lila uztver pavisam viegli un nepiespiesti un padomju okupācijas fons grāmatā ieskanas pavisam minimāli, galvenokārt dodot vietu Lilas pašas izdarībām.
Autorei pienākas uzslava par bērna uztveršanu nopietni, par nesmīkņāšanu par bērna problēmām, kas tobrīd ir tikpat nopietnas, cik no pieaugušā skatu punkta tās varbūt izskatās nenozīmīgas. Autorei ir veiksmīgi izdevies aprakstīt pasauli tādu, kāda tā izskatās bērna acīm, parādot to , cik daudz bērni saprot, zina un redz. Brīžiem gan mulsināja sajūta, ka caur Lilas vārdiem skan pieauguša cilvēka filozofija, bet kas gan to lai zina, kas tādam trakam meitēnam notiek galvā un man neceļas roka apstrīdēt bērna iespējas (un tiesības) nonākt pie secinājumiem, kas izklausās pārsteidzoši dzīvesgudri. Mēreni jocīga šķita arī atklāsme, ka Lila ir iemanījusies izlasīt iespaidīgu klasikas daudzumu vēl pirms skolas, bet arī šo punktu apstrīdēt es negrasos, attiecībā uz bērniem un grāmatām ne tādi vien brīnumi ir dzirdēti.

“Princeses bērnība” ir ekspresīva un pat trakulīga grāmata, kas lasītāju rauj līdzi savos mutuļos, tomēr vienlaikus tā ir arī ļoti viegla un nepiespiesta grāmata ar vieglu humora dvesmu. Visu viena piegājienā izraut cauri gan man neizdevās, jo grāmata ir tik piesātināta, ka ik pa mirklim gribas apstāties un kārtīgi ievilkt elpu, atrauties no mūžam kustībā esošās Lilas; sākumā arī ielasīties nebija viegli, jo pie tik ekspresīva izteiksmes veida pieradusi īsti neesmu.
Grāmata bija visnotaļ laba un negaidīta, arī gana oriģināla, lai atstātu paliekošas pēdas atmiņā. Iesaku tiem, kam patīk lasīt par dauzonīgiem, interesantiem un inteliģentiem bērniem, kas spēj pārsteigt ar savām idejām vien.

Vērtējums:
8/10

P.S.- ar šo grāmatu no grāmatu bingo svītroju lauciņu “A book of short stories”

FacebookTwitterPinterestWhatsAppEvernote
 
Comments Off on Princeses bērnība. Helēna Dāle

Posted in Biogrāfija, Grāmatas, Latviešu literatūra

 

Comments are closed.