RSS
 

Trīs zvaigznes. Valdis Rūmnieks, Andrejs Migla

10 Jun

Man vienmēr ir patikušas biogrāfijas romānu veidā, tādas, kur neviens neraksta “tādā un tādā gadā viņš pabeidza skolu, tādā un tādā gadā uztaisīja šito pieminekli”, bet gan kur ir varoņi, kas runā, strādā un dzīvo. Tieši šādas biogrāfijas man vislabāk paliek atmiņā un sniedz pilnīgāku ieskatu apskatāmās personas dzīvē.

“Trīs zvaigznes” ir Kārļa Zāles biogrāfija, kas aptver laikaposmu no viņa studiju gadiem līdz nāves mirklim. Lasītājs Kārli Zāli iepazīst kā ļoti spēcīgu mākslinieku, kam neviens šķērslis nav par grūtu savu darbu radīšanai, viņš spēj karot gan ar nebeidzamu birokrātiju un sabiedrības ķengām, gan savu veselību, un pa vidu vēl uzdzīvot jautrā bohēmā.

Galvenais, kas par šo grāmatu ir jāsaka- tā ir sarakstīta fantastiski, brīnišķīgi skaistā un dzīvā valodā. Valoda un izteiksmes stils lasītāju iemet tā laika noskaņā, liek just laikmeta elpu un domāšanas veidu. Autoriem ir izdevies šo grāmatu tik brangi sarakstīt, ka šķiet- lasītājs pats dzird visu, kas tiek teikts, te katrs vārds ir izgaršojams un izbaudāms.
Man bija ļoti interesanti vairāk uzzināt par latviešu slaveno tēlnieku, jo jāatzīst, ka neko daudz par viņa dzīvi un darba tapšanu es nezināju. Un te ir tik daudz, ko uzzināt! Es, piemēram, nezināju ne to, ka Zāle Brīvības piemineklī ir iekļāvis savu pašportretu, ne to, ka Zāle patiesībā ir pseidonīms- viņa īstais uzvārds bija Zālītis. Un tagad šķiet tik dīvaini lasīt kā latviešu lielākais svētums- Brīvības piemineklis- tika tapšanas procesā nomelnots, kā pret to vērsās un cīnījās, var tikai apbrīnot Kārļa Zāles izturību un spēju palikt pie sava, novest savu ideju līdz galam.

Man gan bija žēl, ka autori Kārli Zāli ir attēlojuši visai vienpusēji- grāmatā ir perfekti jūtamas viņa milzīgās darbaspējas un neatlaidība, bet es šai grāmatai nespēju atrast emocionālu piesaisti, jo Zāles raksturs tā pa īstam atklāts netiek. Grāmatai cauri vijas nojausma par to, cik ļoti viņš mīl savu ģimeni un ir aizrāvies ar mākslas filozofiju, bet tas viss ir nobīdīts malā, un šķiet, ka lasītājs iepazīst nevis pašu Kārli Zāli, bet gan viņa darbu. Man būtu gribējies vairāk emocionālo pusi, jo mākslinieku gadījumā tas daudz atklāj par viņu darbiem.
Par spīti grāmatas raitajai valodai un ritējumam man grāmata lasījās lēni, vai pareizāk sakot- dīvaini. Grāmatas pirmo pusi es muļļāju kādu pusotru mēnesi, palasīju pa vienai nodaļai un liku nost, ilgstoši pie tās pieķerties nevarēju. Savukārt pēdējās divsimt lapaspuses piepeši izrāvu cauri viena vakara laikā. Nezinu, kas tieši pie vainas- greizs noskaņojums vai nepareizās mēness fāzes- bet viena no problēmām varētu būt grāmatas pieblīvējums ar it kā pašsaprotamiem tēliem. Grāmatā nemitīgi tiek nosaukti nebeidzami latviešu mākslinieku, politiķu un literātu vārdi un uzvārdi, kas īpaši paskaidroti netiek, tiek pieņemts, ka kārtīgs latviešu lasītājs jau pats viņus visus zina un pazīst. Bet es nezinu un jutos dumja. Patiesībā grāmatas pilnīgai izbaudīšanai būtu nepieciešamas apjomīgas kultūrvēstures zināšanas par konkrēto laika posmu, bet kaut kā jau galā izkūlos.

“Trīs zvaigznes” ir brīnišķīga un īsti latviska grāmata, kas ir saņēmusi nepelnīti maz uzmanības. Šo grāmatu noteikti vajadzētu izlasīt visiem, kas interesējas par Latvijas kultūrvēsturi un Latvijas spilgtākajām personībām, jo šī grāmata sniedz burvīgu ieskatu gan apskatītajā laikmetā, gan Kārļa Zāles izcilajā darbā.

Vērtējums:
8/10

P.S.- ar šo grāmatu no grāmatu bingo svītroju lauciņu “A book with a number in the title”
P.S.2- vai kāds man, lūdzu, var pastāstīt, kas ir tas gardais Rucavas rausis, ko Zāles māte gatavo un kur tādam atrast recepti? Ja man neviens neatzīsies, man nāksies rakstīt dusmīgu e-pastu autoriem un recepti pieprasīt no viņiem.

FacebookTwitterPinterestWhatsAppEvernote
 
 1. Lola

  17th July 2014 at 11:36 am

  Rucavas rausis droši vien ir sklandrausis :)

   
  • spigana

   20th July 2014 at 6:58 pm

   Jā, mani arī māc aizdomas uz šo pusi, bet es vēl ceru, ka tas būs kas cits.

    
 2. spigana

  20th July 2014 at 6:58 pm

  Jā, mani arī māc aizdomas uz šo pusi, bet es vēl ceru, ka tas būs kas cits.