RSS
 

10 grāmatas, kuras visvairāk ietekmējušas tavu dzīvi

03 Sep

/Gleznas autore ir Amy Judd/

Kopš Daiņa ierosinātās somu atrādīšanas blogos nav uzpeldējusi neviena jauna akcija un vispār kā jau uz vasaru, blogi ir mazliet pieklusuši, tāpēc Spīgana izdomāja, ka šis būtu ļoti labs brīdis vienai jaukai akcijai par grāmatu tēmu.
Ideju atklāju feisbukā un doma ir pavisam vienkārša- katrs nosauc 10 grāmatas, kas visvairāk ir ietekmējušas vai izmainījušas viņa dzīvi, grāmatas, kurām ir bijusi liela emocionāla nozīme, un varbūt pie katras ieliek nelielu komentāru par to, kāpēc un kādā veidā, bet pēc tam nominē trīs citus blogerus, kas dara to pašu.

Šī ideja man šķita simpātiska tāpēc, ka ikdienā mēs grāmatas vairāk apskatām no laba/slikta vai patika/nepatika viedokļa, bet grāmatām piemīt arī krietni lielāks spēks- tās spēj veidot raksturus un palīdzēt izdarīt izvēles, tās paver plašāku skatījumu uz dzīvi un atklāj jaunas, dažkārt pārsteidzošas idejas. Es domāju, ka būtu interesanti (un kaut kādā mērā nozīmīgi) runāt par to, kā grāmatas mūs ietekmē un maina mūsu dzīves.

Pārsteidzošā kārtā šo sarakstu sastādīt bija sarežģīti. No vienas puses ir tā, ka dažkārt mēs nemaz neapzināmies to, ka kāda grāmata mūs ir ietekmējusi. No otras puses ir grūti izvērtēt, kuras patiesi ir pelnījušas vietu šai sarakstā. Savu sarakstu es galvā esmu veidojusi jau divas dienas un atkarībā no garastāvokļa tas ir sarucis līdz trim grāmatām (pirmās trīs pozīcijas bija nešaubīgas un nemainīgas) līdz vismaz trīsdesmit grāmatām. Bet es beidzot saņēmos un šeit nu ir manas 10 grāmatas, kuras visnopietnāk ir ietekmējušas manu dzīvi līdz šim.

1. Vinnijs Pūks. A. A. Milns

Vinnijs Pūks mani iepazīstināja ar grāmatu maģiju un ir bijis uzticams kompanjons visu manu dzīvi. Pie Pūka esmu meklējusi mierinājumu neskaitāmas reizes un šis brīnišķīgais lācis ar zāģu skaidām galvā ne reizi nav mani pievīlis.

2. Anna no Zaļajiem jumtiem (visa sērija). L. M. Montgomerija

Ja man būtu jāizvēlas 10 mīļākās grāmatas, Anna šai sarakstā neiekļūtu, bet tas nemaina faktu, ka Anna ir mana visu laiku mīļākā grāmatu varone un, nesen pārlasot šo sēriju, es atklāju, ka tā manus uzskatus ir ietekmējusi teju vai neaptveramos apmēros un es šinīs grāmatās atradu ārkārtīgi daudz ideju, kuras līdz šim vienmēr biju uzskatījusi par savējām.

3. Vēja vārds (visa sērija). Patriks Rotfuss

Samērā nesena iepazīšanās, kas izvērtās nepārspējami maģiska. Ne tikai es līdz ausīm samīlējos tai neciešamajā, dumjajā un lieliskajā Kvoutā, bet arī nebeidzu sajūsmināties par to, kā šī sērija sasaucas ar manu dzīves filozofiju par to, kā katrs veido leģendu par sevi un nēsā to kā bruņas. Nekad dzīvē neesmu tik nepacietīgi gaidījusi nākamās grāmatas kā šai sērijai.

4. Priekšlasītājs. Bernhards Šlinks

Humberta laiku grāmata, kas man pavēra jaunu skatījumu pārsteidzoši daudzās jomās. Caur šo grāmatu es sāku citādi lūkoties gan uz holokaustu, gan morāles dilemmām, gan erotiku kā dzīves sastāvdaļu. Absolūti lieliska grāmata.

5. Nams, kurā… Mariama Petrosjana

Grāmata, kas nekad nelaiž vaļā. Nams man atkal un atkal atgādināja to, kāds spēks piemīt grāmatām, un kārtējo reizi apliecināja to, ka grāmatas ir jālasa ar atvērtu prātu. Un atklāsme, ka šī grāmata ir pats Nams, bet lasītājs- jauniņais Namā, kuram ir jāizcīna savu vietu Namā, norāva jumtu.

6. Nakts cirks. Erina Morgensterna

Šī grāmata sagādāja pārsteidzošo atklāsmi, ka grāmatas darbības vieta var kļūt par spēcīgāku tēlu, nekā paši grāmatas varoņi. Viņi tai brīnumainajā melnbaltajā cirkū varētu iesākt absolūti jebko, bet es vienalga melnbalto cirku dievinātu tikpat lielā mērā.

7. Okeāns ielas galā. Nīls Geimens

Līdzīgi kā Vēja vārds arī šī grāmata atkal apstiprināja manu seno domu par to, ka savu stāstu mēs rakstām un interpretējam paši. Pie kam, es sen nebiju redzējusi tik nepārspējami brīnišķīgu skatījumu uz bērnību un pasauli kādu to redz bērns.

8. In Arabian Nights. Tahir Shah

Doma par stāstu nozīmi cilvēka dzīvē man nekad nav bijusi sveša, tāpēc autora meklējumi pēc tā stāsta, kas mīt viņa sirdī bija īpaši simpātiski. Piedevām caur šo grāmatu atklāju to, cik nozīmīgi ir lasīt grāmatu īstajā laikā un apstākļos.

9. A Feast of Ice and Fire: The Official Game of Thrones Companion Cookbook.

Pirms es savās ķepiņās dabūju šo nepārspējamo pavārgrāmatu, es, lasot grāmatas, bieži lecu pāri ēdienu aprakstiem un tikai pēc šīs grāmatas atklāju, cik lieliski ēdienu apraksti mēdz papildināt grāmatu, ja ir veiksmīgi grāmatā ievīti. Šī grāmata aizsāka arī jaunu hobiju- grāmatu recepšu kolekcionēšanu, kā arī atklāja veselu kulināro pasauli, kas līdz šim man bija sveša.

10. Dubultnieki un citi stāsti. Toms Kreicbergs

Šai grāmatai nozīmi ir piešķīris nevis grāmatas saturs, bet gan ap to saistītie notikumi (piedod, Tom). Kad pirmo reizi satiku Dāvidu, man bija skaidrs, ka gribu satikt viņu vēl, bet rokā nekādīgi nedevās iespēja, līdz mani uzaicināja uz Dubultnieku atklāšanas pasākumu. Man ne prātā nenāca uz turieni doties, bet tad es tai pašā brīnišķīgajā feisbukā atklāju, ka te nu ir mana iespēja satikties atkal. Pēc tam mūsu attiecībās ir figurējušas un joprojām figurē neskaitāmas grāmatas, bet šī vienkārši bija pirmā.

Akcijas turpinājumam nominēju Ms Marii, Bārbalu un Asmo.

FacebookTwitterPinterestWhatsAppEvernote
 
 1. Ints Valcis (@asmodeus_lv)

  3rd September 2014 at 11:54 am

  Paldies, šis man būs nopietns izaicinājums, izvēlēties 10 :)

   
  • spigana

   3rd September 2014 at 11:55 am

   Jā, viegli nav, bet toties interesanti sevī lieku reizi paurķēties. :)

    
 2. jānis

  3rd September 2014 at 1:44 pm

  pa daudz vajadzētu trīs vai maksimums piecas grāmatas, daudz negribēs tik daudz rakstīt!

   
  • spigana

   3rd September 2014 at 1:46 pm

   Nekas no tā visa nav spiesta lieta.

    
 3. msmarii

  9th September 2014 at 7:32 pm

  Piekrītu par “Nakts cirku”. Tā vide ir maģiska.