RSS
 

Ancillary Sword. Ann Leckie

30 Oct

Nesenā pagātnē izlasīju “Ancillary Justice” un sapratu, ka atkal esmu tikusi pie jaunas sērijas, kas ievilkusi mani savos tīklos- tobrīd ar zināmu nepacietību gaidīju triloģijas otro grāmatu “Ancillary Sword” un tagad jau ar palielāku nepacietību gaidu trešo grāmatu, par kuru vismaz šobrīd neatrodu nekādu informāciju, kas nav nekāds lielais brīnums, ņemot vērā to, cik svaiga ir 2. grāmata.
Šo ierakstu iesaku nelasīt tiem, kas vēl nav paspējuši izlasīt “Ancillary Justice”– var gadīties, ka šeit netīšām ieviešas pa kādam maiteklim.

Breq ir piedzīvojusi ļoti strauju karjeras kāpumu- nu viņa flotes kapteine un viņas uzdevums ir nodrošināt mieru visā Athoek planētā un Stacijā, kas varētu izrādīties nebūt ne tik viegls uzdevums, par spīti samērā mierīgajai situācijai.

Jāpiekrīt Intam, sakot, ka autore acīmredzot būs uzklausījusi lasītāju lūgšanas un šoreiz sērija ir vērsta nevis plašumā, bet gan dziļumā- šai grāmatā nopietni tiek skaidrota pasaules uzbūve, kas ir visai kompleksa, kā arī notiek intensīva pievēršanās varoņu raksturiem un attīstībai. Sižets šai grāmatai ir visai mierīgs, bez īpašiem pagrieziena punktiem, vairāk notiek filozofēšana par to, kas īsti ir taisnīgums, un kas īsti ir Radchaai civilizācija. Šī pasaules un varoņu izpēte noteikti sērijai nāk par labu un action te itin nemaz nepietrūkst, jo pirmā grāmata bija atstājusi lasītājus ar vairākiem ļoti nopietniem neatbildētiem jautājumiem, kuri tiek skaidroti šeit. Es gan joprojām neesmu pārliecināta, vai Anaander Mianaai ir AI vai nav, bet tagad vismaz ir vairāk skaidra viņas darbība. (Nopietni visu pārdomājot un palasot diskusijas internetos, es tomēr vairāk sliecos uz versiju, ka Anaander Mianaai nav AI, bet gan viena cilvēka neskaitāmi kloni, kuru smadzenes ir sasaistītas vienā tīklā, atgādinot insekta prātu. Šādai versijai par labu runātu arī pilsoņu viedoklis par AI- viņiem AI ir kaut kas zemāks, cilvēkam kalpojošs, nevis kaut kas, kas ir spējīgs patstāvīgi domāt, kas mani vedina uz ideju, ka pilsoņi ne visai komfortabli spētu sadzīvot ar ideju, ka viņu imperatore ir AI, kas liecinātu par to, ka pilsoņi vai nu neapzinās (nedomā par šo jautājumu), ka Anaander Mianaai ir AI, vai arī viņa patiešām nav AI. Vēl pieļauju iespēju, ka vismaz sākotnēji viņa nav bijusi AI, bet pamazām ir par tādu pārtapusi.)

Ļoti patīkamu izaugsmi šai grāmatā piedzīvo Breq- viņa pamazām sāk aprast ar savu dzīvi tikai vienā ķermenī un pamazām viņa sāk kļūt cilvēcīgāka. Tagad gan brīžiem sāk šķist, ka nu viņa ir kļuvusi pārāk laba un nevainojama, bet tas nav pārlieku uzkrītoši, un šo iespaidu mazina arī viņas pagātne un pilnīgi atšķirīgais skatu punkts uz dzīvi.

Tomēr galvenais sērijas pluss ir tas, kā autore ir pievērsusies diskusijai par dzimumu līdztiesību, koloniālismu un taisnīgumu. Tas, ka Radchaai valodā vispār netiek izšķirts dzimums un tas, ka grāmatā jebkura varone pēc noklusējuma ir sieviete, ja vien nav specifiski norādīts citādāk, liek krietni pārskatīt savus stereotipus par dzimumiem un to lomu sabiedrībā.

Man pašai, protams, šķiet, ka es nu gan esmu dikti liberāla un lielākoties cenšos iztikt bez stereotipiem, bet šī grāmata man ļoti skaisti ierādīja, ka tā nu gan nav vis, meitenīt, un ka vispār jau stereotipi mūsos dzīvo krietni vien dziļāk, nekā būtu patīkami to atzīt. Visas sērijas garumā es neapzināti mēģināju visiem varoņiem piekārtot dzimumus un ātri vien es atklāju, ka tikpat neapzināti to daru briesmīgi stereotipiskā veidā. Kāds savas problēmas risina agresīvi un vardarbīgi? Vīrietis, protams. Kāds cenšas visus negludumus nolīdzināt nelecot citiem acīs? Sieviete. Kāds fiziski terorizē kalpotājus? Vīrietis, protams, jo sievietes taču nodarbotos ar emocionālo terorizēšanu, vai ne? Kādā brīdī pieķēru sevi pie domas, ka arī visas seksuālās attiecības grāmatā cenšos iedalīt tā, lai pāros sanāktu sieviete un vīrietis, kas vispār ir pilnīgs absurds. Dikti nokaunējos, kad šo domu atklāju savā galvā.
Te tev nu bija mana liberālā domāšana.

Bet par spīti nespējai nedomāt dzimumu kategorijās, šī sērija tomēr visai uzskatāmi pierāda to, ka dzimums var būt (un ir) ļoti nesvarīga identitātes daļa, kam mēs pievēršam nepiedienīgi daudz uzmanības.

Līdzīgā intensitātē autore pievēršas arī koloniālisma un “civilizācijas” uzspiešanas izķidāšanai- īpaši otrajā grāmatā ir labi redzams, kas notiek ar cilvēkiem, kas nevēlas tikt “civilizēti”, un kāda vispār izskatās tik milzīga impērija- izrādās, ka ieražas nemaz tik vienādas visur nav.

Visai interesanti ir apdomāt to, kāpēc tik modernai impērijai vispār ir tik izmisīgi jāturas pie visādām ārišķīgām un ceremoniālām tradīcijām, kas pēc būtības dzīvi nekā neuzlabo. Laikam jau nākas secināt, ka tāda ir cilvēka daba- ja jau reiz Raadchai sevi dēvē par civilizētiem, tad viņiem ir uzskatāmi jāatšķiras no pārējiem. Un vēl jau laikam šāda veida strikta pieturēšanās tradīcijām ļauj vieglāk apjaust savu vietu pasaulē, tikt skaidrībā ar to, kas esi tu pats, un nepazaudēties.
Patiesībā man Raadchai ļoti, ļoti atgādina Lielbritānijas impēriju tikai ar modernākām tehnoloģijām.

Īsti nemācēšu pateikt, vai man labāk patika pirmā vai otrā sērijas grāmata, jo tās ir ārkārtīgi atšķirīgas, tomēr ir skaidrs tas, ka “Ancillary Sword” ir lielisks sērijas turpinājums un tanī bija viss, ko vien varētu vēlēties no sērijas otrās grāmatas- atbildes uz jautājumiem, kurus uzdeva pirmā grāmata, filozofija un arī intriga par to, kā viss risināsies tālāk. Galvenokārt gaidu atbildi uz jautājumu, vai Anaander Mianaai ir AI vai nav, un ceru, ka nākamajā grāmata vairāk redzēsim arī Presger citplanētiešus.

Vērtējums:
8/10

P.S.- šeit aicinājums uz nelielu diskusiju tiem, kuri jau izlasījuši sērijas grāmatas. Tā kā man galvā automātiski varoņiem sakārtojās pa dzimumiem, esmu gatava dalīties ar savām idejām šinī jautājumā un labprāt dzirdētu citu versijas un minējumus par konkrēto varoņu piederību dzimumiem. (Jā, jā, es zinu, ka vispār lasītājam nav paredzēts zināt, kādam dzimumam kurš piederīgs, bet diskutēt ir interesanti, un mani māc ziņkāre par to, cik līdzīgi vai atšķirīgi viedokļi ir citiem lasītājiem.)
Breq- sieviete; Tisarwat- sieviete; Seivarden- vīrietis; Basnaiid- sieviete; Captain Hetnys- vīrietis; Fosyf- sieviete; Raughd- vīrietis; Skaaiat- vīrietis; Awn- sieviete; Sirix- vīrietis; Kalr Five- vīrietis.

Oriģinālais nosaukums: Ancillary Sword
Autors: Ann Leckie
Sērija: Imperial Radch
Izdevējs: Orbit
ISBN: 9780356502410
Lappušu skaits: 432
Izdošanas gads: 2014

FacebookTwitterPinterestWhatsAppEvernote
 

Leave a Reply