RSS
 

Tautu brīnumainās pasaules. Juris Cibuļs

01 Dec

Cik gan jauka ir dzīve, kad tev ir lielisks vectēvs, kuram pirms savas dzimšanas dienas var pačukstēt, ka es dāvanu maisiņā gribu redzēt to konkrēto grāmatu. Un tad vēl izrādās, ka lieliskais vectēvs var grāmatai izgādāt arī autogrāfu no paša autora un laime vispār ir pilnīga.
Tā nu es dzimšanas dienā saņēmu Cibuļa “Tautu brīnumainās pasaules” ar visu autogrāfu un lēnā garā izlasīju šo visai interesanto faktu apkopojumu.

Šinī grāmatā ir apkopoti fakti par 60 mums eksotiskām tautām, viņu dzīves uzskatiem un paražām, dzīvesveidu. Dažkārt šos faktus papildina ari nelieli, amizanti stāstiņi par to, kā Cibuļa kungs ir ticis pie vienas vai otras tautas ābeces- Juris Cibuļs ir ābeču kolekcionārs.
Pašu autoru, šķiet, vislabāk raksturo neliels stāstiņš, kas iekļauts grāmatas ievadā, kur autors runā par to, kā mēdz savā īpašumā iegūt ābeces. “..no Uzbekijas man rakstīja, ka viņiem esot palicis pa vienai korejiešu ābecei uz 6-7 bērniem un vai tiešām es uzskatot, ka man ābece ir vairāk vajadzīga nekā viņu bērniem. Es, protams, atbildēju, ka es tik tiešām tā uzskatu..” Manī izraisa cieņu un apbrīnu cilvēki, kas ir tik apsēsti un aizrāvušies ar savu lietu.

No šīs grāmatas nevajag gaidīt aizraujošus sižetus krāšņā valodā- šī ir drīzāk enciklopēdiska grāmata, kas pieblīvēta ar faktiem. Ne visām tautām veltītie gabali ir vienāda izmēra un princips, pēc kāda grāmatā ir iekļauta informācija droši vien ir zināms vien pašam autoram, bet es minētu, ka Cibuļa kungs šeit vienkārši iekļāvis visu, kas viņam par kādu konkrētu tautu šķiet interesants vai eksotisks, vai aizraujošs, vai šokējošs, vai iepriekš minētie faktori jebkādā kombinācijā.

Jā, man būtu gribējies plūdenāku un saistošāku valodu, un bija pāris vietas, kur lēciens no viena tautas dzīves aspekta uz otru bija tik straujš un negaidīts, ka es apmulsu un dotās rindkopas man nācās izlasīt vairākas reizes, lai saprastu to jēgu un vispār apjēgtu to, ka runa ir par divām dažādām lietām. Vietām mulsināja arī miksētais pagātnes un tagadnes lietojums, no kura ne vienmēr bija skaidri noprotams, kas no aprakstītā ir palicis tautas pagātnē, bet kas joprojām ir aktuāli. Tomēr par spīti visam, man šī bija ļoti aizraujoša grāmata un es to izlasīju ar lielu interesi un nu rindā uz lasīšanu gaida arī Jura Cibuļa grāmata “Valodu brīnumainā pasaule”.

Saturiski varbūt būtu gribējies ne tik lielu kišmišu un vispār es labprāt lasītu grāmatu, kuras autors būtu vairāk pievērsies tam, kā tautu senie uzskati par pasaules radīšanu un tās uzbūvi sadzīvo ar mūsdienu Rietumu kultūras invāziju, un cik lielā mērā mūsdienās tautas vispār vēl dzīvo saskaņā ar savu senču senajiem mītiem. Daļēji Cibuļs šiem jautājumiem ir pievērsies, kas mani ārprātīgi iepriecināja, bet laikam jau nav godīgi no autora pieprasīt pavisam citādu grāmatu, nevis to, kuru viņš ir uzrakstījis. Un nav jau autora vaina, ja viņa grāmatas nosaukums manī raisa pavisam citas asociācijas. Un nepārprotiet- es te vienkārši fantazēju par grāmatām, ko es gribētu lasīt, nevis norādu uz to, ka šī grāmata tāpēc būtu slikta un nelasāma.

Man patika tas, ka Cibuļa kungs vietām nav taupījis savu personīgo viedokli par dažādiem dzīves aspektiem- starp faktiem par tautām atrodamas gan Cibuļa kunga pārdomas par to, kāpēc čigāni saucami par čigāniem, nevis romiem, vai, piemēram, sašutums par cilvēku nežēlīgo apiešanos ar dzīvniekiem un nejēdzīgo ielaušanos citu tautu dzīvē. Šie emocionālie izvirdumi visai amizanti atdzīvina grāmatu un atklāj arī paša autora skatījumu uz dzīvi.

Jau nopietnāki iebildumi man radās pret grāmatas vizuālo noformējumu.

Pirmkārt, grāmatas vāks ir briesmīgs. Punkts. Es saprotu, ka ir vēlme uz vāka salikt pēc iespējas vairāk eksotisku bildīšu cerībā, ka tās piesaistīs pircējus, bet šāda tipa “kolāžas” ir absolūti nebaudāmas. Es sapņoju par dienu, kad grāmatu vizuālais noformējums būs tikpat skaists kā to saturs.

Otrkārt, izvēlētais papīrs ir lasītājam nedraudzīgs- tas ir smags un atstaro gaismu, un itin nemaz nerada vēlmi šo it kā plāno, bet nepiedienīgi smago grāmatu ņemt līdzi lasīšanai sabiedriskajā transportā. Pieņemu, ka šāds papīrs ir izvēlēts fotogrāfiju dēļ, bet tādā gadījumā izvēli ir veicis šai jomā pilnīgs amatieris- arī fotogrāfiju attēlošanai grāmatās var atrast daudz labāku papīru.

Treškārt, pašu fotogrāfiju izvēle dažkārt izbrīnīja- mani ne īpaši interesē Cibuļa kunga un citu ābeču kolekcionāru neskaitāmu fotogrāfiju aplūkošana, daudz labprātāk es redzētu visu aprakstīto tautu pārstāvju fotogrāfijas, viņu tradicionālos apģērbus utt. (Šādas fotogrāfijas grāmatā ir atrodamas, bet ne pie visām tautām)

Ceturtkārt, man šinī grāmatā ļoti, ļoti pietrūka kartes, kurās būtu atzīmētas katras tautas dzīves vietas.

Tomēr par spīti lielākiem un mazākiem trūkumiem, kurus es saskatīju šai grāmatā, es domāju, ka “Tautu brīnumainās pasaules” ir ļoti interesanta un vērtīga grāmata, kuru iesaku lasīt visiem tiem, kam tīk laiku pa laikam palūkoties tālāk par savas mājas sētu un palūkot, kā dzīvo cilvēki, kuru pasaules, dzīvesveids un filozofija ir pilnīgi atšķirīgi no mūsējiem.

Vērtējums:
8/10

Nosaukums: Tautu brīnumainās pasaules
Autors: Juris Cibuļs
Izdevējs: Raudava
Lappušu skaits: 199
Izdevuma gads: 2014
ISBN: 9789984981628

FacebookTwitterPinterestWhatsAppEvernote
 

Leave a Reply