RSS
 

Par laimi piens… Smieklīgi slavenais rakstnieks Nīls Geimens. Ilustrējis Kriss Ridels

05 Dec

Par laimi piens...

Par laimi es esmu izaugusi līdz tam vecumam, kad atkal ir pavisam droši ticēt visām pasakām un bērnu stāstiem, un visām iespējamajām blēņām, ja vien tās ir sarakstījuši tādi Ļoti Lieliski Rakstnieki kā, piemēram, Nīls Geimens. Un ja vēl Geimena kunga daiļradei pievieno izcilās Krisa Ridela ilustrācijas, tad no sajūsmas patiesi var spiegt. Apmēram to es arī darīju, lasot šo brīnišķīgo grāmatu.

Šinī ļoti patiesajā un nekādā gadījumā neizdomātajā grāmatā Geimena kungs ir apņēmies noskaidrot, kāpēc tētiem ir nepieciešamas divas mūžības, lai aizietu uz veikalu pēc piena.
Patiesība ir tāda, ka pa ceļam tētim nākas pasauli glābt no Zemes pārmodelēšanas un noziegumiem pret labu gaumi, viņam nākas stāties pretī pirātu karalienei un ceļot laikā, viņš sastop zaļus, recekļainus citplanētiešus un dinozaurus uz kosmosa velosipēdiem un, protams, slaveno profesoru Stegu kurš ir izgudrojis pogu un atklājis cietos-matainos-slapjos-baltos-kraukšķus, kurus jocīgie īso vārdu ļaudis dēvē par kokosriekstiem.
Par laimi tētim šinī piedzīvojumā līdzi ir piena paka un tikai viņa apķērība neļauj visai pasaulei iet bojā un viņa bērniem palikt bez brokastīm.

Patiesībā es nebiju plānojusi šo grāmatu izlasīt visu un uzreiz, biju gribējusi vien ielūrēt pirmajās lapaspusēs un papriecāties par zīmējumiem, bet šīs grāmatas maģija mani ievilka un visu atlikušo vakaru es pavadīju ar šo grāmatu. Protams, nav jau tā, ka teksta izlasīšana aizņemtu pārlieku daudz laika, bet to pilnībā atsver ilustrāciju aplūkošana, pētīšana un izbaudīšana- patiesībā tieši ilustrācijas šai grāmatai piešķir to rozīnīti, kas nepieciešama, lai grāmatu padarītu patiesi lielisku.

Daži ne pārāk gudri ļautiņi apgalvo, ka šī esot pārlieku baismeklīga grāmata, bet man tā šķita neatvairāmi mīlīga. Nav jau mums nemaz tik daudz to bērnu grāmatu, kas spētu sevī apvienot aizraujošus piedzīvojumus, filozofiju par dzīvi, pasmiešanos par popkultūru (vai popliteratūru, ja vēlaties) un fantāziju. Vēl pie šīs grāmatas nenoliedzamiem plusiem var ieskaitīt to, ka uz konferenci šeit dodas mamma, savukārt bērnu pieskatīšana tiek atstāta tētim, kurš, kā izrādās, mēdz darīt arī ko citu bez sēdēšanas aiz avīzes. Pie kam, Geimens pieder tiem lieliskajiem rakstniekiem, kas bērnus neuzskata par muļķiem un labi zina, ka visu viņi ir spējīgi izdomāt paši.

Un tie piedzīvojumi! Nu kāpēc gan neviens agrāk nebija iedomājies, ka viss, kas nepieciešams vompīru apkarošanai, ir mazliet niķīga laika mašīna? Un kosmosa policisti dinozauri, kas bildējas ar piena paku, kas izglāba pasauli, ir neatvairāmi. Un vēl Geimena kungam šai grāmatā ir teorija par to, kā patiesībā rodas pareģojumi (varu pačukstēt, ka šeit atkal būs iesaistīta laika mašīna). Un vēl, un vēl, un vēl… Šī nudien ir tās sugas grāmata, kas izraisa vēlmi sajūsmā skaļi spiegt. Un cik labi, ka es vairs neesmu tai vecumā, kad pēc tēta stāsta būtu kritiski jāaplūko virtuvē izmētātās rotaļlietas un jānomokās ar šaubām par to, ka patiesībā visi šie brīnišķīgie piedzīvojumi ir tikai tēta izdomāti. Cik gan jauka ir dzīve tad, kad tiem visiem var vieglu sirdi noticēt.

Šo grāmatu es no sirds iesaku visiem cilvēkveidīgajiem radījumiem ar jocīgajiem, īsajiem vārdiem un neaizmirstiet, ka vecums- tas ir tikai skaitlis. Ja nu vēl nav atradusies īstā dāvana Ziemassvētkos kādai dvēselei, kas alkst aizraujošu piedzīvojumu un lielisku ilustrāciju, ziniet- šī ir īsta grāmata.
Par laimi piens…” ir grāmata, kuru gribas izlasīt, izpētīt, tad izlasīt vēlreiz un tad samīļot pirms gulētiešanas.

Citāti un dažas bildes no grāmatas:

Bet vēl jau nav nekāds vēlāk. Vēl ir tagad. Vēlāk būs tad, kad būs vēlāk.”

img038

img037

Vērtējums:
10+/10

Grāmatu saņēmu no izdevniecības “Zvaigzne ABC”

Nosaukums: Par laimi piens…
Autors: Nīls Geimens, Kriss Ridels
Oriģinālais nosaukums: Fortunately, the Milk
Izdevējs: Zvaigzne ABC
Lappušu skaits: 154
Izdevuma gads: 2014
Pirmizdevuma gads: 2013
ISBN: 9789934047459

FacebookTwitterPinterestWhatsAppEvernote
 

Leave a Reply