RSS
 

Brīnišķīga haosa gads grāmatās

01 Jan

Pirmajā janvārī pienākas mazliet palūkoties pār plecu uz to trako gadu, ko esam aizvadījuši, un atklāt, ka tur ir ļoti, ļoti daudz, uz ko lūkoties. Šeit, protams, vairāk grāmatu kontekstā, bet arī pārējās dzīves jomās izmaiņu netrūkst.

Mana grāmatu dzīve 2014. gadā ir piedzīvojusi vairākas nopietnas izmaiņas, par kurām esmu visnotaļ lepna, jo attiecības ar grāmatām ir krietni gājušas kvalitātes virzienā.

Pirmkārt, es beidzot pārtraucu izlikties, ka esmu pieaudzis, nopietns cilvēks, kas spējīgs visu sakārtot pa plauktiņiem un liets darīt pēc plāna- es beidzot atmetu savu muļķīgo noteikumu, ka vienlaikus drīkst lasīt tikai vienu grāmatu un iegrimu patīkamā haosā, kur vienmēr esmu jutusies vislabāk. Nu vairs nav nekas pārsteidzošs, ja Spīgana vienlaikus lasa arī 6 grāmatas un izrādās, ka nekas kopā nejaucas un visu var atcerēties. Jā, šādā veidā katra grāmata atsevišķi lasās ilgāk, bet tas nozīmē arī to, ka es bez bažām varu ķerties pie biezām vai lēnām grāmatām, nebaidoties, ka tās nobremzēs visu lasīšanu un būs mūžīgi jāgaida līdz tikšanai pie kaut kā cita.

Otrkārt, es beidzot sāku lasīt grāmatas krievu valodā un vai plīstu pušu aiz lepnuma par to. Tiesa gan- 2014. gadā izlasīju vien 2 grāmatas krieviski, tomēr priekš sākuma tas itin nemaz nav slikti. Iesākusi biju vēl 3, bet dažādu iemeslu dēļ tās pabeigtas netika un 2 no šīm trim laikam arī vairs nesākšu lasīt atkārtoti.

Treškārt, es beidzot atklāju to, ka Spīgana un audiogrāmatas nebūt nav nesavienojama kobinācija. Izrādās tikai, ka audiogrāmatas vajag klausīties mājās, nevis uz ielas. Pievienotā vērtība- esmu izlasījusi krietni vairāk grāmatas, nekā biju plānojusi, un arī pie trauku nomazgāšanas ķerties ir krietni vieglāk.

Iesāku arī veidot ekseļa tabulu par izlasītajām grāmatām, jo ir vēlme pēc detalizētākas statistikas par maniem lasīšanas paradumiem, nekā to spēj piedāvāt Goodreads. Precīzi dati par izlasītajām grāmatām man ir pieejami kopš 2012. gada un kaut kad šomēnes plānoju blogā ielikt infografiku par pēdējiem trim gadiem grāmatās- tur visādi interesantumiņi ir izlīduši ārā.

2014. gads grāmatās Spīganai izskatās sekojoši:
Izlasītas 108 grāmatas (32824 lpp), kas ir par 33 grāmatām vairāk, nekā plānots. Tiesa gan, grāmatas lielākoties nav bijušas garas un grāmatu vidējais apjoms knapi, knapi pārsniedz 300 lappuses.
Pārsteigumu man sagādāja valodas, kurās esmu lasījusi grāmatas- visu laiku biju pārliecināta, ka latviešu un angļu valodā lasu apmēram vienādos daudzumos, bet šogad nekā- latviešu mēlē 34 grāmatas, bet angļu- 72. Negaidīti, bet šeit lielu lomu spēlē audiogrāmatas, kuras, protams, klausos tikai angliski.
Pagājušajā gadā esmu noklausījusies 44 audio grāmatas, kas kopā veido 334 stundas ar astīti. Savukārt izlasīto e-grāmatu skaits ir 17, fiziskās grāmatas- 47.

Šreiz gan negrasos sastādīt kādus nebūt grāmatu topus, jo šogad esmu visai maz atklājusi jaunas, brīnišķīgas grāmatas- šo gadu es virāk esmu veltījusi sevis meklējumiem sen iemīļotās grāmatās un esmu nonākusi pie vairākiem atklājumiem, ar kuriem kaut kad drīzumā būšu gatava dalīties arī blogā.

2014. bija brīnišķīgs gads grāmatām, bet visai bēdīgs manam blogam- man bail pat skaitīt, cik grāmatas palikušas ārpus bloga, bet šķiet, ka apmēram puse. Par vienu otru gan vēl noeikti uzrakstīšu, bet šķiet, ka ir pienācis laiks atmest dumjo cerību, ka līdz blogam nonāks visas izlasītās grāmatas. Katrā ziņā- šinī jautajumā nekādus mērķus sev uz šo gadu neuzstādu, jo secināju, ka blogs visai cieš no tā, ka sāku to uztvert kā pienākumu.

Šim gadam vispār neesmu plānojusi nekādas lielas apņemšanās, tomēr dažas jau būs gan.

 • 2015. gadā plānoju izlasīt 100 grāmatas
 • Šogad plānoju izlasīt visas man svaigi iedāvinātās grāmatas un kaut kad tuvāko nedēļu laikā bloga malā pielikšu sarakstu ar šīm dāvanām, jo bingo pieredze liecina, ka vizuāls atgādinājums manā blogā man ir visai laba motivācija. Pagaidām sarakstu publicēju šeit (pabļaujiet, ja redziet, ka esmu kādu palaidusi garām):
 • Nilsa Holgersona brīnišķīgais ceļojums” Zelma Lagerlefa (Baltais runcis)
 • N.” Stephen King (Asmodeus)
 • Saga” Brian K. Vaughan (Marī)
 • Dienu putas” Boriss Viāns (Lasītāja)
 • Kalpones stāsts” Mārgareta Atvuda (Burtkoki)
 • Oriksa un Kreiks” Mārgareta Atvuda (Sibilla)

Bez diviem nopietni nospraustiem mērķiem vēl ir arī dažas vēlmītes, kuras būtu skaisti izpildīt:

 • Izlasīt vismaz 12 latviešu autoru grāmatas
 • Izlasīt vismaz 6 grāmatas krievu valodā
 • Vairāk atgriezties pie maģiskā reālisma

Padomā ir arī viens otrs projektiņš, bet par tiem vēl pāragri runāt, redzēsim kā nu mums klāsies šai jaunajā gadā.

Nobeigumā vēl īsi varētu pārskriet pāri šim dīvainajam gadam ārpus grāmatu konteksta, jo pārmaiņu manā dzīvē trūcis nav.

2014. gadā vēsturiskā (un sāpīgā) eksperimentā tika noskaidrots, ka dvēseles neesamība vēl nenozīmē sirds neesamību un puse Spīganas sirds tagad dzīvo Indonēzijā, kopā ar manu māsu, kas tur strādā brīvprātīgo darbu. Tiku pie krustmeitas, kuru vēl pat redzējusi neesmu, toties atklāju, cik forši ir tad, ja ir draugi, kas tevi grib redzēt tik ļoti, ka nopērk tev lidmašīnas biļetes. Vēl Spīgana šogad tika pie padsmit gadus plānotā lauztā žokļa un dabūja ņemt akadēmisko gadu studijās. Pabiju Anglijā un aplūkoju pasaulē idilliskāko vietu- Vinnija Pūka tiltiņu. Sāku aktīvi darboties Postcrossingā un nosūtīju 100+ kartiņas. Aktīvāk pievērsos slidošanai un beidzot iegādaju sev gan ledus slidas, gan skrituļslidas. Cītīgi mācījos, pametu un atsāku mācīties franču valodu.
Vispār jau tā sarakstot nemaz nešķiet ne daudz, ne nozīmīgas tās pārmaiņas, bet sajūtu ziņā gan šķiet, ka dzīve ir tikusi pie vairākiem nopietniem pavērsieniem, kuru sekas tikai tagad sāks pamazām likt par sevi manīt.

Lai priecīgs jaunais, lai daudz grāmatu un smieklu!

FacebookTwitterPinterestWhatsAppEvernote
 

Leave a Reply