RSS
 

Nepieciešamais ļaunums. Īans Tregilliss

07 Jan

Asinszāles triloģija

Ar šo grāmatu es atklāju sev līdz šim nezināmu noguruma pakāpi- izrādās, ka no tiem trakajiem svētkiem var nogurt tā, ka aizmirstas uz mājām paņemt grāmatu, kas šobrīd tiek lasīta. Pilnīgi neiedomājami. Un vēl pilnai laimei- kad aizmirsu šo grāmatu, man bija atlikušas vien 50 lapaspuses līdz tās piebeigšanai, darbība rit pilnā sparā, tūlīt, tūlīt būs visi atrisinājumi un še tev, gaidi uz grāmatu vēl vairākas dienas.

Oficiālā anotācija:

Divdesmitā gadsimta vēsturi ir veidojis slepens konflikts starp tehnoloģiju un maģiju. Kad ķertam nacistu zinātniekam izdevās izgudrot veidu, kā vienkāršos cilvēkos iedēstīt pārcilvēciskas spējas – staigāt caur sienām, pārtapt liesmā un redzēt nākotni –, viņa pētījumi kļuva par vērtīgu Trešā reiha un vēlāk arī Padomju Savienības armijas īpašumu. Vienīgi Lielbritānijas burvji, izmantojot melno maģiju, ir veiksmīgi stājušies pretī draudiem, ko radīja pārcilvēku armijas.
Taču jau desmitgadēm ilgi ar šo konfliktu ir manipulējusi Grēta, ārprātīgā gaišreģe. Viņas ilgi vērptais plāns beidzot ir realizējies. Un līdz ar to arī daudz lielākas briesmas, nekā pasaule jebkad piedzīvojusi. Tagad britu Slepenā izlūkdienesta virsniekam Reiboldam Māršam ir jāķeras pie pēdējā salmiņa un jāmaina vēstures gaita, lai viņa tautai un mīļajiem dotu cerību izdzīvot.”

Asinszāles triloģijas noslēgums bija viss, ko no tā varētu gaidīt- visi stāsta pavedieni veiksmīgi noslēgti, Grētas motivācija atklāta, pasaule izglābta, labie uzvar un tas viss neiztiek bez sarežģītām morālām dilemmām.
Katru reizi, kad pieķeros jaunai sērijai, ir mazliet bailes par to, vai autors spēs noturēt līmeni līdz galam, vai nepadosies vieglākajam ceļam un vai paliks uzticīgs sērijas varoņiem un idejai. Par šo sēriju baiļojusies biju velti, jo “Nepieciešamais ļaunums” ir lielisks sērijas noslēgums. Galvenokārt mani sajūsmināja Grētas intensīvā parādīšanās grāmatā, viņas motivācijas skaidrošana, ieskats viņas domāšanā. Jau no paša sākuma Grēta bija mana mīļākā varone un es nevarēju vien sagaidīt, kad uzzināšu, kādi tieši bija viņas plāni, ko viņa bija iecerējusi, un to es dabūju pēc pilnas programmas. Ja pēc otrās grāmatas šķita, ka citi Grētu nepelnīti uzskata par briesmoni, tad pēc trešās grāmatas nākas vien atzīt, ka viņa patiešām ir visļaunākais tēls visā sērijā un viņas motivācija patiešām ir caurcaurēm ciniski egoistiska un ļauna. Mazliet jau gan ir arī viņas žēl, tomēr noslēguma risinājums tieši Grētas kontekstā sajūsmina visvairāk- mazliet bija bail, ka viņa tā arī paliks par neuzvaramu supervaroni, bet nekā, viņa ar dabū pēc nopelniem.

Šinī grāmatā arī labi redzams, ka autors jau no paša sākuma ir rūpīgi plānojis visu sēriju un zinājis, ar ko tā beigsies- visas triloģijas grāmatas organiski savijas vienā stāstā, nekas nekam pretī nerunā un jau pirmajās grāmatās ir veikli ievītas detaļas, kas būs nepieciešamas sērijas noslēgumam.

Vienīgais, kas pēdējā grāmatā īpaši nesajūsmina, ir tas, ka autora otrajā grāmatā labi izstrādātie varoņi atkal ir pārvērtušies par kartona dekorācijām, kas pēc vajadzības tiek bīdīti pa skatuvi, un izteikta rakstura vairs nav pat Māršam. Pēdējā grāmata ir tāds spriedzes piesātināts trilleris, kam nav laika pievērsties varoņu motivācijām un raksturu izaugsmēm, vajag atrisināt sižetu un salabot pasauli.

Toties priecē, ka autors ir spējis noturēt lakonisko, vīrišķīgo stilu gan valodā, gan sižetā. Autors nav padevies kārdinājumam padarīt Mārša dzīvi vieglāku un tās dilemmas, kuru priekšā Māršs tiek nostādīts brīžiem ir asinis stindzinošas. No vienas puses Reiboldam ir jāglābj pasaule un jānodrošina laba, droša dzīve saviem tuvajiem, bet no otras puses- pasaules bojāeja šķiet daudz simpātiskāka par nacistu uzvaru, un izlavierēt starp šīm divām opcijām itin nemaz nav viegli.

Kopumā jāsaka, ka “Nepieciešamais ļaunums” patiešām lieliski noslēdz šo triloģiju par spīti pāris mīnusiem, un tagad es drošu sirdi varu šo sēriju ieteikt citiem, jo zinu, ka noslēgums ir tikpat labs kā visa pārējā sērija. Patiks alternatīvās vēstures cienītājiem un fantastikas piekritējiem. Silti iesaku, ja ir vēlme pēc lakoniskas, mazliet skarbas un labi pārdomātas trillera sērijas.

Vērtējums:
8/10

Grāmatu saņēmu no izdevniecības “Prometejs”

Nosaukums: Nepieciešamais ļaunums
Autors: Īans Tregilliss
Sērija: Milkweed Tryptich
Oriģinālais nosaukums: Necessary Evil
Tulkotājs: Evita Bekmane
Izdevējs: Prometejs
Lappušu skaits: 448
Izdevuma gads: 2014
Pirmizdevuma gads: 2013
ISBN: 9789934842276

FacebookTwitterPinterestWhatsAppEvernote
 

Comments are closed.