RSS
 

Muļķu princis. Marks Lorenss

23 Mar

Prometejs pamazām sāk kļūt par manu mīļāko grāmatu izdevniecību Latvijā- vismaz pagaidām viņi ir izdevuši tikai foršas grāmatas, kuras ir kaifs lasīt.

Princis Džalens ir lielākais gļēvulis, ko man jelkad nācies sastapt literatūrā (un, iespējams, arī dzīvē). Viņu interesē tikai trīs lietas – skaistas sievietes, vīns un viņš pats – un nebūt ne šādā secībā. Viņa dzīves mērķis ir par katru cenu izvairīties no jelkādām nepatikšanām un nodzīvot laisku un jautru dzīvi.
Bet, protams, par laiskām dzīvēm grāmatas neraksta, tāpēc liktenis raganas izskatā Džalenam piespēlē pārinieku – milzīgo un drošsirdīgo vikingu Snorri, kurš dodas uz ziemeļiem atriebt savu ģimeni. Un, protams, lai būtu interesantāk, abus varoņus saista nesaraujama burvestība un Džalam neatliek nekas cits kā vien vilkties līdzi Snorri un nemitīgi žēloties.

Ja man būtu šo grāmatu jāraksturo viena teikumā, es teiktu – varen izklaidējoša un humorīga grāmata. Šeit ir piedzīvojumi, episks quest, pie kam Džalenam piemīt izcila humora izjūta, kas iekļauj arī spēju pasmieties pašam par sevi. Lai vai kāds gļēvulis un vispār melis, tomēr nevar noliegt, ka Džalens ļoti labi apzinās to, kas viņš ir un no lasītāja to itin nemaz neslēpj. Tieši Džalena humors padara šo grāmatu viegli lasāmu un mazliet atslogo lasītāju no visām tām zombiju armijām, nemitīgās iekšu izgāšanas un došanās uz skarbajiem ziemeļiem.

Grāmatai ir vēl kāds liels pluss – šeit vispār nefigurē romantiskā līnija. Nē, nu labi, Džalens, protams, meitiešus drātē pa labi un pa kreisi, bet to nu par romantisko līniju nekā nenosauksi. Snorri savukārt gan ir sieva, bet viņa grāmatā praktiski nefigurē un viņu attiecības šeit šķetinātas netiek vispār. Ja pareizi atceros, man kādā universitātes lekcijā stāstīja, ka tikai 2% filmu ir bez romantiskās sižeta līnijas un šķiet, ka grāmatās šī proporcija varētu būt krietni līdzīga, tāpēc autors jo vairāk pelna uzslavu par izvairīšanos no visādiem mīlas trīsstūriem vai tamlīdzīgām muļķībām.

Vispār šai grāmatā ir arī interesanta maģija un visai intriģējoša pasaule, bet ar pasaules izstrādi vai vismaz atrādīšanu lasītājam autors gan nav aizrāvies. No konteksta tā kā ir noprotams, ka Džalens dzīvo postapokaliptiskā mūsējā pasaulē, bet īsti nav skaidrs, kas ar to pasauli ir noticis un kāpēc viņi tagad tik precīzi kopē viduslaikus. Nu, maģijas dēļ gan varētu pieņemt, ka tā ir kāda paralēlā pasaule, bet tad vienalga nav skaidrs, kāda velna pēc viņiem ir bijis vilciens, kurš mistiskā kārtā ir pazudis. Postapokalipse tak postapokalipse, bet tomēr manī nevieš īpašu ticību doma, ka cilvēki piepeši atkal sāk dzīvot precīzi tā kā viduslaikos un par pagātni neko nenojauš. Vispār mazliet bija sajūta, ka autors ir paļāvies uz to, ka lasītājs pats sazīmēs visas nepieciešamās līdzības un liekus jautājumus neuzdos. Bet varbūt es kļūdos un šo informāciju mēs vienkārši saņemsim nākamajās sērijas grāmatās līdz kurām diemžēl vēl kāds laiciņš gaidāms. (Ahā, izrādās, ka Asmo par šo jautājumu ir plašak izteicies Mairitas bloga komentāros un tur ir apstiprinājis vienu otru manu teoriju, tomēr man vienalga nav skaidrs, kā tie cilveki iemanījās otreiz pasauli tādu pašu uzbūvēt, ja jau reiz pasaule tika aizsperta atpakaļ akmens laikmeta režīmā.)

Ak jā, un šis ir no tiem retajiem Bērziņa vākiem, kas man pat ļoti patīk – mākslinieks šoreiz ir ļoti, ļoti precīzi uztvēris galvenā varoņa būtību un vāka dizains ārkārtīgi piestāv stāstam. Īpaši man patīk Džalena sejas izteiksme – precīzi tādu es viņu arī iedomājos. Vienīgais, kas man nav skaidrs ir tas, kā mūsu dienvidnieciskais princis ar olīvkrāsas ādu, kas nezaudējot toni pat ilgstoši atrodoties ziemeļos, piepeši ir ieguvis skandināvu sievietes cienīgu porcelāna ādu.

Jebkurā gadījumā – ja ir vēlme labi atpūsties un izklaidēties, ja ir vēlme palasīt humorīgu piedzīvojumu romānu, tad šī grāmata būs tieši laikā un es to noteikti iesaku visiem fantāzijas un jo īpaši epic quest cienītājiem.

Citāts no grāmatas:

Bēgot prom, nav svarīgi, cik ātri tu skrien, bet svarīgi, lai tu to dari ātrāk par blakus skrienošo.”

Vērtējums:
8/10

Grāmatu saņēmu no izdevniecības “Prometejs”

Nosaukums: Muļķu princis (Prince of Fools)
Autors: Marks Lorenss (Mark Lawrence)
Sērija: Sarkanās karalienes karš (The Red Queen`s War)
Tulkotājs: Evita Bekmane
Izdevējs: Prometejs
Lappušu skaits: 368
Izdevuma gads: 2015
Pirmizdevuma gads: 2013
ISBN: 9789934842290

FacebookTwitterPinterestWhatsAppEvernote
 
 1. sidraba

  23rd March 2015 at 1:01 pm

  ++ par to, ka pieminēji, ka nav ļubestības. Tas varētu man likt šo grāmatu izlasīt. Nevaru sagremot tās ļubestības pēdējos gados, sprūst rīklē. :)

   
 2. Asmodejs

  24th March 2015 at 9:04 am

  Protams, es tev varētu pastāstīt kā Džalana pasaule no akmens laikmeta var attīstīties līdz viduslaiku līmenim, bet baidos, ka tas būtu MEGASUPERTURBOMAITEKLIS. Tas atklātu visas iepriekšējās triloģijas pamatus, tādēļ, lai nemaitātu nevienam lasītprieku es paklusēšu.

   
  • andris

   24th March 2015 at 9:20 am

   Asmodejā aicinoši veras ekrāns un čukst “Raksti, raksti, maitekļus, viņiem ir tiesības zināt…” Asmo nosvīdušu pieri krīt uz ceļiem, ar rokām aizspiež ausis un kliedz “NĒĒĒ…”
   Aiz loga kūst sniegs, ir atnācis pavasaris.

    
   • Asmodejs

    24th March 2015 at 11:32 am

    Tik traki jau nav, ekrāni ar mani vēl nerunā 😉 Bet jābūt uzmanīgam, lai ko nejauši neizstāstītu.

     
  • Spigana

   24th March 2015 at 11:18 am

   Ahā, viss skaidrs- jālasa pirmā triloģija.

    
   • Asmodejs

    24th March 2015 at 11:35 am

    Obligāti, tikai tur gan vairāk būs karātavu humors, bet tas ļoti labi atbildīs Jorgam un viņa pasaules uztverei.

     
    • Spigana

     24th March 2015 at 3:23 pm

     Manpret karātavu humoru nav itin nekādu iebildumu. :)

      
   • andris

    24th March 2015 at 11:41 am

    Ņemot vērā autora solījumu, ka otrās triloģijas izbaudīšanai/saprašanai nebūs jāzina pirmās triloģijas notikumi, tad varam būt droši, ka otrajā nu trešajā grāmatā viss taps skaidrs arī tāpat.
    Taču pirmā triloģija arī ir jālasa, jo tās ir ļoti labas grāmatas. Var lasīt angliski, bet var arī paciesties un kas zin… :)

     
    • Spigana

     24th March 2015 at 3:24 pm

     Jā, man jau šķita, ka būtu dīvaini, ja man būtu jāzina pirmā triloģija, lai saprastu šo.