RSS
 

citādība. iecietība. līdztiesība. Satori.lv

08 Jul

Praida nedēļā interneta žurnāls Satori.lv izdeva nelielu stāstu krājumu, kas mums jau sen bija nepieciešams. Šinī krājumā apkopotas esejas par dažādiem minoritāšu jautājumiem, lielākoties runājot par homoseksualitāti un sabiedrības neiecietību pret to.
Visi raksti ir intelektuāli, pārdomāti un faktos balstīti, tie neiziet uz emocijām, bet gan kvalitatīvu diskusiju, kas ir neizsakāmi pozitīvi, jo pārāk bieži diskusijās par homoseksualitāti un homofobiju dominē tieši emocionālie argumenti un pārliecība “manējā patiesība ir vienīgā patiesā patiesība”.

Citu starpā īpaši vēlos izcelt Imres Soēra un Ilvas Skultes rakstus. Imre Soērs stāsta par Igaunijas pieredzi un ceļu uz kopdzīves likuma pieņemšanu, šis ir ļoti praktisks un pozitīvs stāsts, kura stāstītājs neslēpj ne grūtības, ko nācies pārciest, ne prieku par nepadošanos šo grūtību priekšā. Jādomā, ka tieši šādi stāsti mūsu sabiedrībai ir īpaši nepieciešami, jo salīdzinājumi ar ASV vai vecās Eiropas valstīm acīmredzami nedarbojas, savukārt mūsu pasu kaimiņu piemērs varētu nopietnāk aizķerties atmiņā un rosināt pārdomas. Savukārt Ilva Skulte runā par to, ka homoseksuālu cilvēku tiesību atzīšana nekādā veidā neietekmēs heteroseksuālu cilvēku dzīvi. Galu galā, brīvība nav kaut kāds ierobežots resurss, kuru dodot citiem man paliek mazāk. Patiesībā ir tieši otrādi – jo vairāk cenšamies ierobežot citu cilvēktiesības, jo vairāk riskējam ar to, ka kādu dienu paši nonāksim apspiesto lomā.

Šo divu rakstu izcēlums gan nenozīmē, ka pārējie būtu ar ko sliktāki, šie vienkārši ir tie, kas mani aizķēra visvairāk. Citos rakstos tiek runāts par praida vēsturi un to, kāpēc tas nav vienkārši foršs tusiņš, bet gan miermīlīga demonstrācija ar mērķi parādīt, ka šie cilvēki vairs nevēlas slēpties un izlikties, ka viņu šeit nav.

Ir apskatīta homofobijas un homoseksuāļu vajāšanas vēsture un šeit es uzzināju vienu otru jaunu lietu. Piemēram, Krievijas impērijā vajāti tika tikai vīrieši-homoseksuāļi (galvenokārt droši vien tāpēc, ka sievietes seksualitāte tika uzskatīta par neeksistējošu) un izrādās, ka padumjajos laikos par attaisnojošu faktoru homoseksualitātes “noziegumā” tika uzskatīts tas, ka vīrietis seksā ir bijis “aktīvajā”, nevis “pasīvajā” lomā. Nu, jo mēs taču visi zinām, ka vīrietis zaudē visu savu vērtību, ja kaut sekundi nespēlē noteicošo lomu dzīvē.

Interesanta ir eseja par pārprasto iecietību un to cik muļķīgs ir rasistu, homofobu, ksenofobu un citu fobu pārmetums liberāļiem, ka viņi nav patiesi iecietīgi, jo nepieņem visu fobu neiecietību. Šī raksta beigās man vēl būtu gribējies piebilst, ka demokrātija nebūt nenozīmē visatļautību un ir viedokļi, kuru paušana demokrātiskā sabiedrībā nav pieņemama.

Rakstu krājums nu ir pieejams arī Jāņa Rozes grāmatnīcās un par nelielu summu (5 eiro) var savā īpašumā iegūt divus grāmatas eksemplārus – vienu, ko lasīt pašam, otru atdošanai kādam, kam šo vajadzētu izlasīt.
Šī neapšaubāmi ir vērtīga lasāmviela un es silti iesaku lasīt šos rakstus, diskutēt par tiem un dot tos lasīt citiem. Man briesmīgi nepatīk dzīvot neiecietīgā sabiedrībā, kuras viena no pamatvērtībām ir citu cilvēku apspiešana, un es naivi ceru, ka vismaz kāds pēc šo rakstu izlasīšanas apdomāsies vai vismaz savas ķengas paturēs pie sevis.

Citāti no grāmatas:

Indivīdam ir vieglāk, ja viņš ir tāds pats, kā visi citi, bet sabiedrībai tas nozīmē stagnāciju un bojāeju.” (Ilmārs Šlāpins “Bailes no citādā”)

[Visi], kas šādās demonstrācijās dodas, tādējādi ne tik daudz grib izmainīt pārējo pasauli, cik iegūt vietu zem saules savējai [..]” (Ilva Skulte “Spoguļa efekts”)

Vērtējums:
10/10

Nosaukums: citādība. iecietība. līdztiesība.
Autori: Ilmārs Šlāpins, Imre Soērs, Pauls Bankovskis, Vents Sīlis, Ingmārs Freimanis, Ineta Lipša, Kārlis Vērdiņš , Jānis Ozoliņš, Ilva Skulte, Jana Kukaine, Anna Auziņa, Aivars Madris, Benijs Nemerovskis Ramsejs
Izdevējs: Ascendum
Lappušu skaits: 95
Izdevuma gads: 2015
ISBN: 9789934843587

FacebookTwitterPinterestWhatsAppEvernote
 

Leave a Reply