RSS
 

Leksikons. Makss Berijs

24 Aug

Pat ja Asmo nebūtu uzdrukājis intriģējošu recenziju, es tāpat uz šo grāmatu būtu pavilkusies brīnišķīgā vāka dizaina dēļ. Goda vārds, es būtu tik laimīga, ja vairāk grāmatas dabūtu labus, sižetam atbilstošus vākus, uz kuriem bauda skatīties, un ja izdevniecības beidzot saprastu, ka grāmatas TIEK vērtētas pēc to vākiem. Tiesa gan, Prometejā to visi jau ir sapratuši un līdz šim man ir patikuši visi viņu ražotie vāki, jācer, ka tā turpināsies.

Vārdos ir apslēpts liels spēks, kuru pat parasti cilvēki ir spējīgi izmantot pret citiem, bet, ja eksistē speciālisti, kuri ir apmācīti psihloģijā, neirolingvistikā un vārdu veidošanā, ja šiem speciālistiem samāca vārdus, kas pa taisno tiek garam cilvēku uztveres filtram, apkārtējie ir mazliet ziepēs.
Emīlija ir 16 gadus veca meitene, kuru no ielas savāc organizācija, kuras galvenā nodarbošanās ir vārdi. Viņi apmāca pārliecināt spējīgus cilvēkus un pamazām iegūst varu, lai panāktu savas ieceres.
Savukārt Vils ir parasts čalis ar robiem atmiņā, viņu nolaupa dzejnieki (t.i. iepriekš minētās organizācijas darboņi) ar cerību, ka Vils spēs palīdzēt kailvārda atgūšanā.

Ja šī anotācija tikko izklausījās mēreni murgaina, tā nekāda gadījumā nav grāmatas vaina, vienkārši ir ļoti grūti šo psiholoģisko trilleri pārstāstīt pāris vienkāršos teikumos. Autors ir meistarīgi savijis sižetu, kas aizlokās neparedzamos virzienos, kur ļaunie izrādās neesam nemaz tik ļauni, savukārt labie nav nekādi baltie un pūkainie. Un vispār beigās izrādās, ka nekas nav tā, kā sākumā izskatījās, bet nav tā, ka autors lasītāju tīši vazātu aiz deguna. Tieši otrādi – Berija kungs ir ļoti viltīgi uzrakstījis tādu grāmatu, kas ļauj lasītājam justies gudrākam par pašu autoru un domāt, ka redz cik veikli esmu redzējis cauri autora smalkajiem plāniem, nemaz tik gudrs viņš nav, ko? Lasītājs laiku pa laikam saliek kopā puzles gabaliņus, atklājas jauna aina, intriga tiek uzturēta un spriedze palielinās. Ko gan vēl vairāk vajag no laba trillera?

Bet šai grāmatai ir vēl visādi plusi.

Pirmkārt, galvenā varone ir gudra, apņēmīga meitene, kurai visai reti ir nepieciešama palīdzība pēcpušu atspārdīšanā. Un autors vispār nav pārlieku aizrāvies ar dzimumu stereotipiem, par ko pelna miljons bonuspunktus manās acīs.

Otrkārt, nevienas klavieres no krūmiem neizbrauc, visi plāni nedarbojas tā kā oriģinālā cerēts un vispār visai darbībai cauri iet cilvēciskais faktors, kas ietekmē darbību.

Treškārt, mani šī grāmata paņēma ar man tuvu tēmu – vārdu izmantojumu. Mani briesmīgi kaitina tās reizes, kad citi vai es pati ir izdomājuši labu ideju vai cenšas citus par kaut ko jēdzīgu pārliecināt, bet dara to neveiklos vārdos vai uzsverot nepareizos faktorus, savukārt šī grāmatas organizācija nodarbojas tieši ar šādu situāciju iznīdēšanu viņu speciālistu darbā un tas laikam arī bija grāmatas pievilcīgākais punkts.

Ceturtkārt, grāmatas varoņi vispār ir ļoti labi izstrādāti, visi ir dzīvi un īsti, katrs savādāks, katrs ar savām pievilcīgajām un negatīvajām īpašībām. Un galvenais ļaundaris vispār ir bomba – tiem, kas sajūsminās par psihopātiem grāmatās, šis ārkārtīgi ies pie sirds. Es biju sajūsmā un ienīdu to čali no visas sirds.

Jā, grāmatā bija viena otra šaubīga vieta, kas izraisīja jautājumus un par grāmatas pašu pēdējo notikumu man autoram būtu šis tas pajautājams, jo citādi es te nomokos ar visādām teorijām.

Jā, organizācijas darbības mērķis ir viegli miglā tīts un arī viņu attieksme pret saviem dzejniekiem brīžiem šķiet dīvaina – it kā varētu padomāt, ka cilvēki, kas tik lieliski pārzina cilvēku psiholoģiju, zinātu, ka viņi savus darbiniekus brīžiem izmanto neefektīvos veidos. Ar psiholoģiju tik apsēstai organizācijai tomēr būtu jāzina, ka cilvēks pašos pamatos ir sociāls dzīvnieks un centieni izdzēst cilvēkos nepieciešamību pēc tuvām, intīmām attiecībām, padara viņu darbiniekus paredzami ievainojamus.

Tomēr neviens no šiem punktiem pārlieku grāmatu nebojā un šis joprojām ir trilleris, kuru gribas izraut cauri vienā piegājienā. Nu, vismaz man no šīs grāmatas bija ļoti grūti atrauties un vakar es gulēt negāju, kamēr nebiju grāmatu piebeigusi.

Vēl neliela piezīme par grāmatas žanru – iekš goodreads daudzi šo ir atzīmējuši kā fantastiku vai fantāziju, tomēr es atļaujos nepiekrist. Jā, “maģiskie” vārdi, kas iet cauri cilvēku uztveres filtriem un jo īpaši kailvārds tā kā velk uz fantāzijas žanru, bet ar to tad arī visa līdzība beidzas. Es teiktu, ka šis ir kārtīgs trilleris, kurā neierobežoti līst asinis, figurē sazvērestības teorijas un cilvēki bez sirdsapziņas pārmetumiem tiek izspēlēti viens pret otru, tomēr galvenais sižeta virzītājs joprojām ir cilvēku vēlmes, rīcība un motivācijas, tāpēc arī sākumā šo nodēvēju par psiholoģisko trilleri.

Leksikons” ir grāmata, kas patiks spraiga sižeta un sazvērestību cienītājiem, jo īpaši tiem, kurus aizrauj domāšana par cilvēka prāta un apziņas uzbūvi.

Vērtējums:
9/10

Grāmatu saņēmu no izdevniecības “Prometejs”

Nosaukums: Leksikons
Autors: Makss Berijs
Tulkotājs: Santa Andersone
Izdevējs: Prometejs
Lappušu skaits: 416
Pirmizdevuma gads: 2013
ISBN: 9789934851131

FacebookTwitterPinterestWhatsAppEvernote
 
 

Comments are closed.