RSS
 

The Casual Vacancy. J. K. Rowling

23 Sep

Šī ir grāmata, kas manā plaukta stāv jau gandrīz divus gadus, bet, pateicoties radio Pieci akcijai “Mēneša grāmata”, beidzot pieķēros un izlasīju. Patiesībā uz grāmatu pirms lasīšanas skatījos ar zināmām šaubām – par šo romānu atsauksmes ir visai vēsas un pat sliktas – un man bija bail, ka būšu pamatīgi vīlusies Roulingā. Tomēr nekā – grāmata man patika, lai arī šī īsti nav tāda grāmata, kas iekļaujas “patīk/nepatīk” kategorijās.

Pēc Barry Fairbrother negaidītās nāves Pagfordas padomē ir brīva vakance, kuru kādam būs jāaizpilda. Vērpjot politiskās intrigas, atklājas, ka Pagforda itin nemaz nav tā idilliskā, klusā mazpilsētiņa, par kādu to visi ir iztēlojušies. Patiesībā tā ir pilsētele, kas pilna ar snobiskiem, aizspriedumainiem cilvēkiem, kuriem vairāk par visu interesē tas, kā viņi izskatīsies citu acīs. Savukārt aiz šīm maskām notiek nemitīgs aukstais karš, kurā neviens nevienam nepatīk.
Un tam visam pa vidu vēl tā nelaimīgā atkarību klīnika, kurā ārstējas narkomāni…

Galvenais, kas ir jāzina, sākot lasīt šo grāmatu, ir – negaidiet no šī romāna spraigu sižetu, spriedzi, mistēriju vai Harija Potera pieaugušo versiju. Te tā visa nav un ir negodīgi apvainoties uz grāmatu par to, ka tā nav tas, ko kāds lasītājs ir iedomājies par spīti nemitīgiem brīdinājumiem. Vienīgais salīdzinājums ar Hariju Poteru, ko šī grāmata izpelnās ir sekojošs: ja Harijs Poters bija par maģiju, drosmi un draudzību, tad šī grāmata ir par Dērsliju pasauli, kas itin nemaz nav saulaina un rožaina. Un, citējot kādu mazliet ciniskāku Goodredas atsauksmi, – ja pie jūsu durvīm klauvē liels tēvainis, visticamāk viņš nevēlas jūs aizvest uz burvju skolu; daudz ticamāka ir versija, ka viņa vēlmes sastāv no jūsu piekaušanas un izvarošanas.

Ar šo grāmatu Roulinga pierāda sevi kā pavisam cita kalibra rakstnieci – viņa ne tikai spēj uzburt brīnišķīgas pasaules un aizraujošus sižetus, kas liek raudāt pēc vēl, viņa arī lieliski pazīst cilvēkus un spēj grāmatās iedzīvināt pavisam reālas dzīves. Šinī grāmatā drūmo aspektu netrūkst – narkotikas, novārtā pamesti bērni, rasisms, snobisms, alkohols, nedrošs pusaudžu sekss un nespēja tikt galā ar savu dzīvi. Un jā, šī grāmata ir visai depresīva, tikai retajam varonim grāmatas beigās atspīd kāds cerības stariņš, lielākā dala no viņiem tā arī paliks dzīvot šai zampā, ko paši ir ievārījuši.

Kaut kādā mērā to arī varētu nodēvēt par grāmatas centrālo tematiku – mēs paši esam atbildīgi par savām dzīvēm un mums pašiem ar tām ir kaut kas jāiesāk, jo pakļaušanās sabiedrības spiedienam un aizspriedumiem ne vienu vēl ne pie kā laba nav novedusi.

The Casual Vacancy” ir lēna grāmata gandrīz bez sižeta, jo Roulinga vairāk laika velta varoņu raksturu izpētei un attīstībai, nekā sižeta virzībai, tomēr šinī gadījumā tas nav uzskatāms par mīnusu, bet gan tieši pretēji. Romāns pamazām lasītāju ievelk duļķainajā Pagfordas dzīvē, lasītājs pamazām iepazīstas ar tās iedzīvotājiem un šeit liela loma ir lasītāja empātijas vairošanai, nevis spraigu notikumu izbaudīšanai. Vismaz man ļoti patīk laiku pa laikam izlasīt kādu grāmatu, kas runā par viduvējām dzīvēm, kas ļauj man dziļāk ielūkoties citu cilvēku galvās un domu gājienos. Šī ir lieliska grāmata, kas ļauj padomāt par problēmu sekām un cēloņiem, par to, kā mūsu lēmumi ietekmē mūs pašus un citus. Jo īpaši vērtīga šī grāmata ir tāpēc, ka ļauj uz vienu un to pasu problēmu palūkoties no vairākiem skatupunktiem – tā ļauj saprast gan cilvēku aizspriedumus, gan tos cilvēkus, kas nespēj izrauties no savu bezjēdzīgi destruktīvo izvēļu maģiskās cilpas.

The Casual Vacancy” nav ikdienišķa grāmata, ar kuru viegli pakavēt laiku vai kurā aizmirsties no šīs realitātes, šis ir nopietns, drūms un smags psiholoģiskais romāns, no kura lasītājs varētu šo to iemācīties par dzīvi.

Citāts no grāmatas:

She remembered telling a sturdy little girl in guidance that looks did not matter, that personality was much more important. What rubbish we tell children [..]”

Vērtējums:
8/10

Nosaukums: The Casual Vacancy
Autors: J. K. Rowling
Izdevējs: Little, Brown Book Group
Lappušu skaits: 503
Pirmizdevuma gads: 2012
ISBN: 9781408704202

FacebookTwitterPinterestWhatsAppEvernote
 
 

Leave a Reply