RSS
 

Latvieti, izlasi šomēnes vienu latviešu grāmatu

01 Nov

Foto: Spīgana

Pagājušā gada novembrī aizsāku akciju, kas šķita visai veiksmīga esam, un nu es domāju, ka varētu to ieviest kā ikgadēju tradīciju. Runa, protams ir par (iz)aicinājumu novembrī izlasīt vismaz vienu latviešu grāmatu.

Pēdējos gados strauji pieaug labas un lieliskas latviešu literatūras īpatsvars, nav tā, ka kaut ko labu būtu radījuši tikai klasiķi, tomēr joprojām nereti dzirdu izteikumus no sērijas “tie latviešu darbi jau tādi nebaudāmi, vienas gaudu dziesmas vai bezjēdzīgi gari apraksti vien”. Tiesa gan, vairāk ir novērojami arī pārsteiguma pilni stāsti par to, kā vienmēr latviešu literatūra ir uzlūkota ar aizdomām, bet te piepeši patrāpījusies īstā grāmata un izrādās, ka arī tie letiņi raksta kaut ko labu un lasāmu!

Tieši tāds arī ir šī izaicinājuma mērķis – atklāt sev to, ka arī latvieši raksta izcilas un baudāmas grāmatas.

Tas nav nekas sarežģīts un noteikumi dalībai ir praktiski neeksistējoši- Tev nav jābūt blogerim un nav obligāti pēc tam jāraksta par izlasīto grāmatu, tev nav jāsaņem īpašs izaicinājums vai stafete, lai piedalītos, tev pat nav publiski jāziņo, ka Tu vispār grasies piedalīties. Viss, uz ko es aicinu, ir – novembrī izlasi vismaz vienu latviešu grāmatu. Vienkārši.

Nezini, ko lasīt? Man ir pāris ieteikumi no pēdējā laikā lasītā:

 • Vārdiem nebija vietas” Guntis Berelis – skarbs un netikumīgs romāns, par kuru gribas teikt, ka tas ir labākais, kas ar latviešu literatūru pēdējā laikā ir noticis.
 • Mātes piens” Nora Ikstena – klusi smeldzīgs romāns par nevēlēšanos dzīvot un padumjajiem laikiem
 • Pirmā reize” Daina Tabūna – man varbūt nav īsti pa ceļam ar šo žanru, tomēr es spēju novērtēt to, cik lieliski šais stāstos ir attēlots pretīgais pieaugšanas process
 • Saulesizplūdums” Katrīna Rudzīte – neparasti nobriedusi dzejas debija, brīnišķīgi pilsētas vērojumi un pāri malām plūstoši, atkailināti dzejoļi
 • Zilie jūras vērši” – jauno autoru fantastikas un fantāzijas stāstu krājums, man patika.

Bērniem:

Manā blogā ir arī atsevišķa kategorija latviešu literatūrai, kur atrast arī senāk lasītas grāmatas. Un vienmēr jau pastāv iespēja grāmatas izvēlē lūgt padomu draugiem, foršajai grāmatnīcas pārdevējai vai jaukajai bibliotekārei.

Šie ir tikai nedaudzi ieteikumi no visa plašā latviešu literatūras piedāvājuma, izvēle ir plaša un es neredzu nevienu pašu saprātīgu argumentu, kāpēc tieši Tu nevarētu šomēnes izlasīt vismaz vienu latviešu literatūras grāmatu.

P.S. – bildi taisīju speciāli šim ierakstam, izmantoju Knipinskas jaunkundzes radīto piespraudi.

FacebookTwitterPinterestWhatsAppEvernote
 
 1. vkasims

  1st November 2015 at 1:36 pm

  atbalstāms pasākums, tik ceru, ka nelatvieši arī var iesaistīties :)

   
  • Spigana

   1st November 2015 at 1:55 pm

   Iesaistīties var ikviens, kurš ir spējīgs izlasīt vismaz vienu latviešu grāmatu. :)

   Vispār droši vien būtu laba doma kaut kur apkopot tās latviešu grāmatas, kas ir tulkotas (vai jau oriģinālā rakstītas citā valodā).

    
 2. Rita

  1st November 2015 at 8:06 pm

  Tieši šorīt iesāku lasīt Māra Bērziņa “Svina garšu” . Ar to nu arī varētu iesaistīties šajā akcijā. Bet šī grāmata ir arī Vecāku žūrijas sarakstā. Sākums aizrauj, patīk, ka jāpiebremzē pie viena otra romānā aprakstītā laika vārda vai stila, kā runā varoņi.

   
  • Spigana

   1st November 2015 at 9:00 pm

   Jā, es arī pati šomēnes ceru izlasīt “Svina garšu” – par šo ir tik daudz labu atsauksmju, ka gandrīz kauns, ka vēl neesmu izlasījusi.

    
 3. Tenalady

  8th November 2015 at 1:19 pm

  Iesaku izlasīt Gundegas Kaziņas jauno grāmatu “Vairāk nekā miljonārs”. Šokēs!!!

   
 4. Liene

  8th November 2015 at 4:12 pm

  Pārskatīju Tavu blogu un neatradu info vai esi lasījusi ‘Klūgu mūks’? Šī grāmata mani atstāja ar muti vaļā uz ilgu laiku. Es biju satriekta līdz sirds dziļumiem ar banālu atskārsmi sevī – pārsteidzoši, ka latvieši ar TĀ var. Nu tā nekautrīgi un ar plašu vērienu. Ar pārliecību par savu vērtību, kas neizzūd kā piliens jūrā, jo kas gan var būt tik tāds mazās Latvijas vienā daļa, kas pirms ~100 gadiem pat nebija īsti pārliecināti vai ir pa ceļam ar latviešiem.
  Kas man liekas jo sevišķi dīvaini, ir vairāki cilvēki, kuri tā arī nespēja iedraudzēties ar šo grāmatu (iesāka, bet neturpināja) un es nesaprotu kāpēc. Tad nu sāku šaubīties par sevi un savu sajūsmu un mēģināju patvērumu rast pie Tevis blogā. Bet ak vai, neatradu un tagad jāgaida ko atbildēsi! 😀

   
  • Spigana

   9th November 2015 at 11:17 am

   “Klūgu mūks” jau kādu laiku stāv manā to-read listē, bet diemžēl neesmu vēl pieķērusies. Katrā ziņā es esmu dzirdējusi ļoti labas atsauksmes, varbūt pat šomēnes jāizlasa. :)