RSS
 

Diskusijas „Lasām pa vecam, lasām pa jaunam” kopsavilkums

22 Apr

Šodien, 22. aprīlī bibliotēku nedēļas ietvaros risinājās diskusija par literatūru un tās ietekmi uz cilvēkiem, diskusijā piedalījos arī es un biju ārkārtīgi iepriecināta par sarunas kvalitatīvo saturu un konstruktīvajām idejām. Arī man pašai ir jaunas idejas, ko vēl vajadzētu darīt ar blogiem un citām literatūru saistītām lietām, bet par to vēlāk.

Diskusijā piedalījās ar literatūru dažādos veidos saistīti cilvēki un dzirdētās idejas bija tik labas, ka noteikti vēlos ar tām dalīties arī blogā kopsavilkuma veidā. Diskusiju iespējams noskatīties arī arhīvā.

Sāksim ar 2 lieliskiem citātiem, kas izskanēja diskusijas laikā.

„E-grāmatas apdraud fiziskās grāmatas tikpat lielā mērā, kā lifti apdraud kāpnes.” Stīvens Frajs

„Grāmatas ir mūsu civilizācijas DNS.” Baronese Geila Rebuka

Diskusijā liela loma bija tieši e-grāmatām un to ietekmei uz lasīšanu, nonācām pie secinājuma, ka lasošā sabiedrības daļa īpaši nedalās e-grāmatu piekritējos un fizisko grāmatu piekritējos, bet gan lielākoties lieto abus variantus paralēli. Priekšroka ikdienā gan lielākoties tiek dota fiziskajām grāmatām, tomēr e-grāmatas tiek lietotas brīžos, kad kaut kādu iemeslu dēļ būtu neērti lietot fizisko grāmatu. Pie kam, pagājušā gada dati liecina, ka fizisko grāmatu izdošanas apjomi pieaug, ko nevar teikt par e-grāmatām.

Paralēli e-grāmatām pievērsāmies arī audiogrāmatām un jautājumam par to, vai tas Latvijā vispār ir kaut kas pieejams un interesants. Nonācām pie secinājuma, ka interese it kā būtu, bet nepieciešams ļoti liels darbs sabiedrības izglītošanā. Ņemot vērā Fabulas jaunās aktivitātes, ir cerība ka arī Latvijā šī lieta aizies. No manas puses savukārt var drīzumā gaidīt rakstu par to, kā sadraudzēties ar audiogrāmatām un ko ar tām iesākt.

Ļoti iedvesmojošu stāstu uz diskusiju bija atveduši valmierieši, kurus pārstāvēja bibliotekāre Olga Kronberga un 2 jaunieši. Viņi stāstīja par veiksmīgu programmu, kuras ietvaros jaunieši tika mudināti lasīt grāmatas un dalīties informācijā par tām, ir jūtams, ka vienaudžu mudināti grāmatām ir pievērsušies vairāki jaunieši. Iepriecina tas, cik lielā apjomā Valmieras bibliotēkā tiek sekots jaunākajām tehnoloģijām un iespējām, radās iespaids par patiesi mūsdienīgu bibliotēku, kas perfekti pilda savu informācijas centra funkciju un veicina pievēršanos literatūrai. Visvairāk mani gan sajūsmināja jauniešu stāstītais, ka viņu skolā reizi mēnesī ir bibliotēkas stunda, kurā ir obligāti jālasa grāmatās, jāstāsta par tām, saņemot atzīmi. Izcila doma!

Diskusijā ļoti bieži tika pieminēta bērnu žūrija kā brīnišķīgs piemērs tam, kā veicināt bērnu un jauniešu interesi par literatūru kaut kādā mērā ieviešot spēles elementus. Runājām arī par to, ka Latvijā vispār būtu nepieciešams kvalitatīvs mediju saturs literatūras jomā, piemēram, radio un TV šovu veidā. Radio pieredze rāda, ka interese par šādiem šoviem ir un tos noteikti var veidot arī ļoti saturīgus, mācoties, piemēram, no kļūdām, kas pieļautas Lielās lasīšanas šovā.

Runājot par mediju atbildību, man ārkārtīgi patika Renātes Punkas paustā doma, ka portālos ļoti trūkst informācijas par grāmatām un ka izdevēji būtu ar mieru šo lietu labot, bet būtu vajadzīga lielāka pretimnākšana no portālu puses, stāstot kādā veidā sagatavot informāciju par grāmatām tā, lai tā piesaistītu uzmanību. No šādas sadarbības daudz iegūtu gan paši portāli, gan izdevēji, gan lasītāji un jācer, ka tiks atrasta iespēja veidot dialogu un grāmatas reklamēt efektīvāk.

Apspriežot medijus, protams, ir grūti nenonākt līdz sarunai par blogiem un te nu Latvijas literārā blogāre var līksmot, jo saņēmām ļoti daudz komplimentu par savu darbību – gan par to, ka rakstīto ir baudāmi lasīt, gan Arno Jundzes pausto viedokli, ka blogi Latvijā lielā mērā aizstāj akadēmisko kritiku. Pēc diskusijas man ir radušās arī jaunas idejas jaunumiem, ko vajadzētu ieviest blogu darbībā, blogeri, gaidiet e-pastu.

Sarunu ļoti konstruktīvi noslēdzām ar to, kā jauniešus mudināt pievērsties grāmatām. Paudu viedokli, ka mūsdienās neviens bērniem nemāca lasīt. Tiek mācīti burti un tehniska grāmatu analizēšana, bet netiek runāts par to, ka grāmata var būt fantastisks izklaides līdzeklis un vieta, kur kontrolētā, nebiedējošā vidē iepazīties ar jaunām idejām un personībām, kas realitātē nebūtu iespējams. Pētniece Antra Ozola piekrita arī viedoklim, ka skolu obligātā literatūra katastrofāli grauj grāmatu prestižu un negatīvi ietekmē vēlmi lasīt. Diskusijas gaitā nonācām pie secinājuma, ka obligāta lasīšana saņemot par to atzīmi skolās noteikti ir nepieciešama, bet literatūras izvēle gan noteikti būtu jāatstāj pašu jauniešu ziņā, jo šobrīd skolas uzdevumam būtu jābūt iemācīt to, ka grāmatas ir baudāmas, nevis radīt riebumu pret tām.

Diskusijas gaitā izskanēja daudz lielisku ideju un es iesaku šo diskusiju noklausīties, jo īpaši tas būtu nepieciešams tiem cilvēkiem, kas tādā vai citādā veidā lemj Latvijas literatūras nākotni un ļoti ieteicama šī diskusija būtu visiem literatūras skolotājiem un bibliotekāriem. Es pati no šī pasākuma prom devos iedvesmas pilna un ar jaunām idejām, kuras centīšos tuvākajā laikā realizēt vai vismaz sākt darbu pie tām.

Paldies Latvijas Nacionālajai bibliotēkai un Latvijas Pašvaldību savienībai par kvalitatīvu pasākumu un ceru, ka šādas diskusijas redzēsim arī turpmāk.

FacebookTwitterPinterestWhatsAppEvernote
 
 1. Asmodejs

  22nd April 2016 at 2:45 pm

  Noskatījos diskusiju tiešraidē, vismaz no pusdivpadsmitiem. Pirmais kadrs bija ar garderobi fonā un es nedaudz sabijos, ka ne to skatos, bet tad viss bija ok. Sākums šķita tāds kā padarītā atreferējums, līdz es iebraucu, ka tur cilvēks stāsta par savu pētījumu. Bija ļoti interesanti klausīties un lielākoties diskutētājiem pat piekritu. Tās vietas kur tika pieminēt grāmatu blogeri man patika it īpaši :)

   
 2. Sofija Darka

  22nd April 2016 at 3:44 pm

  Arī skatījos tiešraidi. Manuprāt, tas ir ļoti noderīgi, ka šādas diskusijas tiek rīkotas. Un, protams, prieks par kopējo pozitīvo attieksmi pret latvju grāmatnieku blogosfēru.

  Par obligāto literatūru – pilnīgi piekrītu, ka tāda lieta ir vajadzīga, bet iekļautie darbi ne vienmēr ir tie veiksmīgākie, lai iedvesmotu lasīt. Arī man ir saglabājusies neliela ”bērnības trauma” no ”Mērnieku laikiem” :)

   
 3. Inga

  22nd April 2016 at 4:11 pm

  Manuprāt, brīnišķīga diskusija. Sekoju līdzi no sākuma līdz beigām, un patiešām bija gan interesanti, gan iedvesmojoši! Arī es jūtos motivēta un iedvesmas pilna. Manuprāt, vajadzētu vairāk šādu sarunu, iesaistot dažādus autorus/izdevējus/blogerus utt. Būtu forši šādas diskusijas izvērst un pārvērst par raidījumiem televīzijā. :)

   
 4. Andris

  22nd April 2016 at 5:15 pm

  Izdevās dzirdēt lielāko diskusijas daļu un tā patiešām bija ļoti sakarīga.

   
 5. Elīna

  22nd April 2016 at 6:10 pm

  kur iespējams noklausīties diskusiju? izklausās ārkārtīgi aizraujoši :)

   
  • Spigana

   22nd April 2016 at 8:44 pm

   Vismaz video arhīvā vēl šī diskusija nav pieejama, bet es noteikti padalīšos ar linku, kad būs.

    
 6. Jūlija

  23rd April 2016 at 6:24 pm

  Nav īsti pārliecinoša doma, ka portāls būtu ieguvējs, reklamējot visas grāmatas, ko izdevēji gatavo. Relīžu skaits tomēr būtu ārkārtīgi liels, ja neveic atlasi (un kuram tā būtu jāveic?). Tas prasītu papildus administratīvos spēkus, pārpludinātu portāla saturu ar anotācijām, kas ir reklāma nevis objektīva refleksija.
  Teorētiski portals iegūtu apmeklējumus, taču, dinamiski mainoties reklāmas relīzēm, tas arī ir apšaubāms ieguvums.
  Vai šie izdevēji būtu gatavi maksāt par katru relīzi, ko portāls publicētu? Tad rastos gan paša izdevēja atlase, gan ieguvums portālam. Pieļauju, ka šādu variantu izdevēji gatavi pieņemt vien tad, ja par grāmatu tiek arī plašāk uzrakstīts, kā to cenšas darīt grāmatu blogeri.

   
  • Spigana

   23rd April 2016 at 9:03 pm

   Es nedomāju, ka izdevēji plāno sūtīt relīzes par katru izdoto grāmatu, bet gan tikai par tām, kas jau ar iznākšanu vien spēj piesaistīt lielāku uzmanību.

    
 7. koko

  26th April 2016 at 6:16 pm

  Iedevu video mammai (latviešu valodas skolotāja). Jau paspējusi izmantot mācību stundās un pat 11. klases puiši uztvēruši ar interesi. Paši šos jautājumus arī paanalizēšot nodarbībās sīkāk.
  Man pašam diskusija likās pat ļoti interesanta un, galvenais, ka saturīga.

   
  • Spigana

   26th April 2016 at 10:28 pm

   Milzīgs prieks to dzirdēt!

    
 8. Laternustunda

  25th September 2018 at 12:47 pm

  Ļoti patika šis raksts, un komentāru sadaļu lasīju ar lielu aizrautību!