RSS
 

Ķiršu clafoutis

06 Jul

Foto: Spīgana

Lai arī grāmatķēķis neplānoti buksē, grāmatu receptes es joprojām cītīgi krāju un regulāri arī gatavoju, un tagad būtu īstais brīdis atdzīvināt grāmatķēķi, jo ir pienākusi sezona vienai no manām mīļākajām kūkām. Manās mājās ir cieņā kūkas, kas nav pārlieku saldas vai smagas, tāpēc gaisīgā kūka ar ķiršu skābumu manā virtuvē ir sastopama labi bieži.

Patiesībā šī kūka līdz grāmatķēķim ir nonākusi pagalam ačgārnā ceļā – es jau vairākus gadus regulāri ķiršu sezonā gatavoju ķiršu kūku, bet līdz pat nesenam laikam nezināju, ka šī mana iemīļotā kūka ir tā tradicionāla franču recepte, kuru dēvē “clafoutis”. Šie fakti kopā salikās tikai pēc tam, kad sāku lasīt Atkinsones “A God in Ruins”, kuras galvenais varonis Tedijs gadu dzīvo Francijā un šo piedzīvojumu atceras galvenokārt ēdienu dēļ. Šinī grāmatā gan vispār ir minēti patīkami daudz ēdieni un jādomā, ka šis romāns vēl bieži figurēs arī grāmatķēķī, bet sākt man noteikti gribējās ar savu iemīļoto kūku.

Kā jau tas mēdz gadīties ar tradicionālajām receptēm, arī clafoutis eksistē daudzveidīgās versijās un tam pat obligāti nav jābūt ar ķiršiem, tomēr tieši ķirši ir visbiežāk sastopamās ogas šai pasākumā. Atšķiras arī ķiršu sagatavošanas versijas. “Visoriģinālākajā” versijā ķiršiem netiek izņemti kauliņi ar domu, ka tie kūkai piešķir izteiktāku garšu un mandeļu notis. Mani tomēr nesajūsmina doma par kauliņu spļaušanu ārā no kūkas, tāpēc es ķiršus iztīru pirms cepšanas (lai slavēta vienkāršā, ģeniālā ierīce – kauliņu izņēmējs!) Otra lieta, par ko domas dalās ir, vai ķirši būtu jāmērcē alkoholā pirms cepšanas. Es to vienmēr esmu darījusi un man šķiet, ka šādi kūka padodas izteiksmīgāka, bet lielākā daļa recepšu šādas darbības nepieprasa. Viedokļi dalās arī par to, kādā alkoholā būtu ķirši jāmērcē – es parasti lietoju konjaku, bet receptes mēdz pieprasīt arī šņabi vai rumu. Svētās patiesības noskaidrošanu atstāšu citiem un šeit piedāvāju vien savu kūkas versiju bez jelkādām pretenzijām uz īpašu autentiskumu.

Foto: Spīgana

Sastāvdaļas

~500 g skābie ķirši

4 olas

100 g milti

70 g cukurs

100 ml piens

20 g kausēts sviests

~50 g konjaks

~3 pilieni mandeļu esence

sviests un cukurs formas ieziešanai

Pagatavošanas metode

Iztīra ķiršu kauliņus un ķiršus liek kūkas formā – tiem ir vienā kārtā pilnībā jānosedz pannas dibens. Tā kā precīzu ķiršu daudzumu pirms tam ir neiespējami noteikt, es tos uzreiz lieku formā.

Ķiršus apslaka ar konjaku. Arī konjaka daudzumu es nekad nemēru, bet ieleju tā, lai formas dibens būtu nosegts. Atstāj ķiršus ievilkties uz divām stundām vai vairāk.

Karsē krāsni uz 180º (160º ventilatora režīmā).

Bļodā ar šķipsniņu sāls sakuļ 4 olas gaišās putās, pēc tam pievieno 70 g cukuru, sakuļ. Pievieno 100 g miltu un kārtīgi sakuļ vienmērīgā masā. Pēc tam pievieno 100 ml piena un 20 g izkausēta (padzesēta) sviesta un visu kārtīgi sakuļ.

Bļodā, kur ir sakultā mīkla, notecina visu šķidrumu no ķiršiem un atkal rūpīgi sakuļ. Mīklai ir jābūt viegli tekošai.

Noskalo kūkas formu, nosusina un ieziež ar sviestu. Kūkas pamatnē vienmērīgi uzkaisa 2 ēdamkarotes cukura.

Ietaukotajā formā vienā kārtā ieber ķiršus, tiem pāri lej mīklu un liek krāsnī cepties uz 35-45 minūtēm. Kūkas gatavību pārbauda ar koka irbulīti – kūka ir gatava, kad koka irbulītim nepieķeras mīkla.

Kūku atstāj atdzist un pasniedz pēc tam, kad tā mazliet sakritusies. Cenšas pagrābt pēc iespējas vairāk gabaliņus maksimāli īsā laikā un citiem atstāt mazāk.

Diemžēl manās mājās kūka līdz fotosesijai neizdzīvoja (biju naivi iedomājusies, ka noskatīsimies vienu seriāla sēriju un tad sabildēšu, bet kūka bija beigusies pirms seriāla) un mums divatā tā knapi vien pietika.

FacebookTwitterPinterestWhatsAppEvernote
 

Leave a Reply

 

 
 1. Lauma

  7th July 2016 at 10:52 am

  Hei, bet kāda lieluma forma?! 20, 22, 28 cm?

   
  • Spigana

   7th July 2016 at 11:49 am

   Ē… 26cm laikam?

    
   • Lauma

    7th July 2016 at 12:27 pm

    Paldies :) Šitās receptes, kur kaut kas ir jāpiemēra pēc formas lieluma, ir sevišķi jūtīgas pret nepareizā lieluma formu bez pārrēķināšans – tā es vienreiz tiku pie tiramisu ar daudz par maz krēma.