RSS
 

Zen. Maksanss Fermīns

09 May

Ar Fermīna grāmatām es esmu pazīstama jau sen, par ko paldies jāsaka manai māsai. Iespējams bez viņas nemaz nebūtu atklājusi šo brīnišķīgo franču rakstnieku, kuram raksturīgi īsi, lakoniski un ļoti eleganti romāni par sevis meklējumiem un to, cik lielu nozīmi mūsu dzīvēs piešķiram simboliem un abstraktām idejām. Arī “Zen” nav vis kārtējā ezotērikas, pašpalīdzības vai didaktiskā grāmatele, kā to varbūt varētu spriest pēc nosaukuma, bet gan elegants klusuma romāns.

Zen” ir stāsts par kaligrāfijas meistaru Kuro un viņa mācekli Junu, par dzīvi, kas piepildīta ar klusumu, mākslu, par dienām, kas aizrit vienkāršā harmonijā.

Fermīns vispār neaizraujas ar samežģītiem sižetiem un plašiem aprakstiem, tā vietā rakstot lakoniski un neizcakoti, vienkāršiem teikumiem, īsām nodaļām. Tomēr kopiespaids ir grandiozs un pilnasinīgs, daži izmeklēti vārdi lasītāja galvā rada spilgtākas ainas, nekā vienas otras citas grāmatas 50 lappuses.

Zen” varbūt nav mana mīļākā Fermīna grāmata (par “Opiju” un “Bitenieku” man ir krietni siltākas atmiņas), tomēr es šo romānu ļoti izbaudīju un veiksmīgā kārtā izlasīju tieši piemērotā laikā, kad man bija iespēja un vēlme sēdēt klusumā un meditatīvi iegrimt grāmatā, lai to izlasītu vienā piegājienā. Arī grāmatas galvenā dilemma – kaisle pret harmoniju – nav man gluži aktuāla, tomēr tas neliedz ielūkoties citās dzīvēs un kultūrās un saprast, ka citi dzīvo citādi.

Lai arī romāns nudien ir pagalam īss, tas tomēr ir gana piesātināts, lai pēc pēdējās lappuses aizvēršanas nepaliktu mazuma piegarša. Joprojām nespēju aptvert, kā autoram ir izdevies tik klusu un liegu stāstu tomēr padarīt krāšņu un intensīvu, tomēr tas viss grāmatas lappusēs ir atrodams un sadzīvo lieliskā harmonijā.

Patiesībā mans vienīgais lielais iebildums šīs grāmatas kontekstā ir grāmatas nekvalitatīvais vizuālais noformējums. Grāmatai, kurā runā par mākslas pilnību un to, cik nozīmīgs ir katrs otas pieskāriens papīram, uz vāka uzlikt neprasmīgi palielinātu, pikseļainu virsrakstu un starp nodaļām ielikt nevērīgi uzvilktus hieroglifus, ir vienkārši nepiedienīgi. Par šo īpaši žēl tāpēc, ka sākotnējā dizaina ideja ir bijusi ļoti laba – minimālismā ieturēts melnbalts vāks ar kontrastējošiem sarkaniem akcentiem šai grāmatai lieliski piestāv un šis romāns varēja kļūt par izcilu paraugu tam, kā īsti ir jāizskatās grāmatai.

Vērtējums:
8/10

Grāmatu saņēmu no izdevniecības “Zvaigzne”.

Nosaukums: Zen
Autors: Maksanss Fermīns
Tulkotājs: Ilze Fogele
Izdevējs: Zvaigzne
Lappušu skaits: 128
Pirmizdevuma gads: 2015
ISBN: 9789934065798

FacebookTwitterPinterestWhatsAppEvernote
 
 

Leave a Reply