RSS
 

Gentleman bastard. Scott Lynch

14 Nov

maxresdefault (1)

Man vienmēr ir šķitis sarežģīti rakstīt recenzijas par katru sērijas grāmatu atsevišķi, īpaši jau gadījumos, kad sēriju izlasu vienā piegājienā, tāpēc turpmāk ticami par sērijām rakstīšu vienotas recenzijas.
Gentleman bastard” sērijas pirmo grāmatu “The Lies of Locke Lamora” man vīrs centās iebarot jau sen, bet vienmēr kaut kas cits šīs grāmatas lasīšanu aizbīdīja tālāk, līdz beidzot septembrī nolēmu šo noklausīties audiogrāmatas formātā un biju stāvā sajūsmā.

Ģeniālais zaglis Locke Lamora savu aso prātu un aktiera spējas ir attīstījis neba aiz labas dzīves un jau savos pirmajos dzīves gados bāreņa lomā iemācījies izdzīvot bīstamajā Kamoras pilsētā, veikli tukšojot turīgākas kabatas.
Lamoras dzīve strauji iet uz augšu, kad despotiskais bērnu bandu līderis pārlieku izmanīgo Lamoru notirgo advancētākam krāpniekam – viltus priesterim, kas savā paspārnē audzina jaunu zagļu bandu “Gentleman bastards”.

Skots Linčs ar šo savu debijas romānu momentā iekaroja manu sirdi un liels bija mans izmisums, kad izrādījās, ka Goodreads mani ir apmānījis – sērijas ceturtā grāmata patiesībā vēl nemaz nav izdota un man nācās samierināties ar pirmajām trim, bet nu arī tās pašas ir īsts saldais ēdiens fantāzijas žanra cienītājiem un jo īpaši tiem, kam iet pie sirds pārgudrie varoņi, kas mūžīgi iekuļas ķezās sava milzīgā ego dēļ, un pēc tam paši velk sevi aiz ausīm ārā. Kaut kādā mērā Lamora atgādina Kvoutu, kas, protams, man viņu padara vēl simpātiskāku, tikai Lamoras talants ir spēja ielekt jebkādā lomā, atšķirībā no Kvouta mūziķa dotībām.

Vispār ir kārdinājums salīdzināt abas sērijas, jo Gentleman bastard un Vēja vārda sērijās ir zināmas līdzības un noskaņa, bet īpaši ar šo aizrauties es negribu, jo salīdzinājums nāks krietni par sliktu Skota Linča radītajai sērijai, kas gan man ārprātīgi patika, bet tomēr tanī trūkst Rotfusa spējas vērpt valodu un stāsta dziļuma.

Metot pie malas nevajadzīgu salīdzinājumus, varu tikai atkārtoties un teikt, ka stāsts par Lamoru mani bezgala savaldzināja un tanī ir principā viss, ko meklēju grāmatās: lieliski izstrādāti varoņi, kas sērijas gaitā aug un attīstās; fantastiska pasaule, ar kuru lasītājs tiek iepazīstināts pamazām atklājot tās krāšņumu un piedomāšanu pie detaļām; burvīga humora izjūta; absolūti vietā izmantota lamāšanās, kas lieliski uzfrišina tekstu; sižeti, kas pārlieku neatkārtojas un bezdievīgi neizsmeļ sevi. Pie kam, pirmā sērijas grāmata ir spējīga funkcionēt pati par sevi, tā nebeidzas ar idiotisku sižeta uzkāršanos gaisā un “tu neticēsi kas notika tālāk” tipa uzvedinājumiem, un jau pirmajā grāmatā lasītājam ir gana daudz informācijas par Lamoras tagadni un pagātni, lai stāstā nebūtu melno caurumu.

Kas patīkami – arī sērijas turpinājumi latiņu notur un varbūt pat paceļ augstāk, pie kam nākamās grāmatas ne tikai turpina tagadnes stāstu, bet arī ļauj arvien labāk izprast Lamoru un viņa biedrus, īpaši jau Lamoras dīvainās attiecības ar Sabethu, kura pirms Lamoras ierašanās bija bastardu “smadzenes”. Par pašu Sabethu gan trešajā grāmatā es biju mēreni vīlusies – biju gaidījusi Lamoras līmeņa tēlu, kas būs tikpat pievilcīgs, bet dabūju tikai čupiņu emocionālu personības traucējumu, kuri gan saliekas kopā interesantā tēlā, bet es nekā nespēju just līdzi jaunkundzes izdomātajām ciešanām. Toties sērijas otrā grāmata brīnišķīgi pārkāpj visus stereotipus par to, ka galvenajam varonim vienmēr un visur ir jābūt lieliskākajam, gudrākajam un visur jāuzvar. Tieši pretēji – Skots Linčs vēsā miera atļaujas savu varoni parādīt kā absolūtu vraku, savākties nespējīgu cilvēku, un vēl piedevām iemet viņu pavisam tizlās situācijās, kurām nav nekādu veiksmīgu risinājumu un atliek vien izvēlēties no diviem ļaunumiem mazāko.

Par sēriju kopumā jāsaka, ka varbūt gluži intelektuālos dziļumus meklēt te nevajadzētu, bet šīs ir lieliski sarakstītas grāmatas, kuras noteikti izbaudīs žanra piekritēji, un varbūt šis arī būtu labs punkts, kurā uzsākt savu ceļu pie fantāzijas lasīšanas ikdienā.

Vērtējums:
8/10 (lasīšanas laikā būtu devusi 9 balles, bet divus mēnešus pēc lasīšanas emocijas tomēr drusku nosēdušās)

Nosaukums: The Lies of Locke Lamora; Red Seas Under Red Skies; The Republic of Thieves
Sērija: Gentleman Bastard
Autors: Scott Lynch
Audiogrāmatu ierunājis: Michael Page
Lappušu skaits: 722; 558; 650
Pirmizdevuma gads: 2006; 2007; 2017

FacebookTwitterPinterestWhatsAppEvernote
 
 1. Mairita

  14th November 2017 at 1:05 pm

  Šī sērija ļoti izklausās pēc tādas, kas man patiks. Kaut kad lasīšu. Tev varu ieteikt “Vārnu sešinieku” (Six of Crows), ko Prometejs izdos novembra beigās. Tur arī ir veikls zaglis, interesanta pasaule un citas lietas, kas Tev ļoti varētu patikt. Plus, sērijā ir tikai 2 grāmatas un arī otrā drīz varētu būt latviski, ja pareizi sapratu.

   
  • Spigana

   14th November 2017 at 1:59 pm

   O, paldies par ieteikumu! Noteikti izlasīšu. :)

    
 2. Andris

  14th November 2017 at 3:42 pm

  Es teiktu, ka abas grāmatas ir ļoti, līdzīgas, Loke ar Kazu arī ir ļoti līdzīgi, tikai, tikai viens ir adult un otrs YA žanrā rakstīts darbs ar no tām izrietošajām detaļu niansēm.

   
  • Andris

   14th November 2017 at 3:47 pm

   nu gan kaudzi kļūdas divās rindās sataisīju :(

   Ja runā par Loki, tad man pirmā grāmata ļoti patika,vienīgi, ka ne-Lokes sižeta līnija brīžiem likās stiepta un garlaicīga, taču Bastardu brigāde to kompensēja ar uzviju.
   Taču zinot, ka sērija ir pusmastā un autors grāmatu rakstīšanas ilgumā ir vienā klubā Rotfusu un Mārtinu, tad nekādi nespēju sevi pierunāt turpināt sēriju, turklāt, kā jau tu raksti, pirmā grāmata ir pašpietiekama.

    
   • Spigana

    14th November 2017 at 3:51 pm

    Es šogad vispār esmu uz sērijām uzsēdusies, maksimāli ilgi cenšos turēties pie vienas. Attiecīgi man bija šoks, jo gaidīju, ka dabūšu izlasīt 4 grāmatas, a beigās ir tikai 3.

     
    • Andris

     14th November 2017 at 4:06 pm

     Un kopā ir paredzētas 7, kas nozīmē, ka finišēs kaut kur ap 2030. gadu 😀

      
     • Spigana

      14th November 2017 at 4:07 pm

      Tas man netraucē, es plānoju ap to laiku joprojām lasīt grāmatas. 😀

       
 3. Asmodeus

  16th November 2017 at 9:42 am

  Esmu šo sēriju iekļāvis šī gada izlasāmo grāmatu sarakstā, bet no gada vairs nekas nav palicies pāri. Izlasot tavu aprakstu šķiet, ka tomēr vajadzētu saņemties un pāris dienas ziedot, šim cēlajam mērķim.