RSS
 

The Rules of Magic. Alice Hoffman

10 Jan

Šī grāmata nebija mana pirmā tikšanās ar Alisi Hofmani un līdz šim man ir ārkārtīgi paticis viss, ko viņa raksta, bet par “The Rules of Magic” es īpašā sajūsmā nebiju un jāatzīst, ka man tas bija pārsteigums.

Ovenu ģimenē visi ir raganas un kopš laikiem, kad raganas dedzināja uz sārta, šo ģimeni pavada lāsts, ko tai uzlikusi pati ģimenes aizsācēja – Marija Ovena. Ikviens vīrietis, kas mīl Ovenu, ir lemts iznīcībai.

Manas attiecības ar šo grāmatu ir dīvainas. No vienas puses tā ir sarakstīta skaistā valodā un noskaņa ir īsti atbilstoša maģiskajam reālismam un tas bija tieši tas, ko es meklēju, kad izvēlējos šo grāmatu. No otras puses sižets ir mēreni kaitinošs – man ir ļoti apnikuši mūžīgie Romeo un Džuljetas pārfrāzējuma stāsti, kuros figurē aizliegtā mīlestība un naivas idejas par to, ka eksistē vienīgā īstā mīlestība, ko, protams, kā likums vajag satikt 17 gadu vecumā.
Un tad vēl visi tie izgajieni ar “nē, dārgais, es esmu nolādēta, tāpēc mēs nevaram būt kopā, ej prom, bet es, protams, visu pasauli apgāzīšu otrādi, ja tu iedomāsies precēties ar citu sievieti!” Vļegh. Šī grāmata nekādā veidā neatbilst maniem priekšstatiem par to, kas ir romantiski un kas ir normālas attiecības un man gribētos, lai rakstnieki beidzot izdomā kaut ko jaunu un beidz visiem klāstīt, cik romantiskas ir neveselīgas attiecības.

Bet tomēr nevarētu arī teikt, ka man grāmata nepatika. Man ļoti simpatizē grāmatas liegi maģiskā noskaņa, tonis, kādā tā sarakstīta, un man patīk maģijas uzbūve šai stāstā – vienlaikus ļoti klasiska, bet tomēr svaiga. Raganām ir visi klasiskie atribūti un ciemata iedzīvotāji pienācīgi no viņām baidās, bet maģija notiek gana ikdienišķā veidā, lai šķistu ticama.

Un ja neskaita tos brīžus, kad varoņus aizstāj klišejiskas romantisko attiecību marionetes, arī tēli ir ļoti simpātiski, dzīvi un labi izveidoti. Katram no galvenajiem varoņiem ir savs raksturs; seksuālā orientācija nedefinē cilvēku; varoņi darbojas atbilstoši savām vērtībām un katrs pats par sevi ir gana spēcīgs, lai virzītu savu stāstu.

Godīgi sakot es neatceros pēdejo reizi, kad kāda grāmata manā galvā tik ļoti šķeltos pa sastāvdaļām. Reti kad tik ļoti gribas nošķirt sižetu no varoņiem un noskaņas, reti kad grāmata neuztveras kā vienots veselums, bet te nu reiz ir tāds gadījums, tāpēc šoreiz vērtējums arī pa daļām.

Sižets: 3/10
Valoda: 8/10
Varoņi: 7/10
Noskaņa: 10/10

Nosaukums: The Rules of MAgic
Autors: Alice Hoffman
Lappušu skaits: 369
Pirmizdevuma gads: 2017

FacebookTwitterPinterestWhatsAppEvernote
 

Comments are closed.